Ваксината за новия коронавирус, разработена от учени от Оксфордския университет, може да подаде искане за сертифициране още тази година, в зависимост от броя на заболелите хора, съобщи ТАСС, като цитира изказване пред Би Би Си на директора на Оксфордската група по ваксините Андрю Полард.
"Ако броят на заразени расте с бързи темпове в момента на провеждането на клиничните изпитания, е възможно да получим достатъчен обем данни, за да представим на регулатора още тази година искане за сертифициране, след което ще започне процес, който е задължително да бъде проведен, за пълен анализ на тези данни", каза той.
Полард уточни, че в клинични изпитания на ваксината във Великобритания, Бразилия и Република Южна Африка участват двадесет хиляди души и изрази надежда, че скоро броят им може да се увеличи до петдесет хиляди души.
Серумният институт на Индия обяви, че пристъпва към втора фаза на клиничните изпитания на ваксината, разработена съвместно от университета Оксфорд и компания "АстраЗенека".
България ще получи 2,3 млн. броя ваксини срещу COVID-19. Това стана ясно, след като Европейската комисия подписа договор за производство на 300 милиона дози от препарата, който тества Университетът в Оксфорд.
В клинични проучвания във Великобритания, Бразилия и Република Южна Африка участват 20 хил. души. Сред участниците е и живеещата в Оксфорд българка Мария Спирова.
"Това, което ми се случи на мен, беше най-обичайният страничен ефект - около 2 дни подържах 38 градуса температура, след което, като с нож се пресече това и се почувствах добре, и не съм преживявала други странични ефекти. Очаквам през септември и втората доза", разказа тя пред bTV.
"Ваксината е мускулна. Всички доброволци са "заслепени" и не знаят коя ваксина им се дава. За да бъде експериментът и това изпитание научно издържано, половината от нас получават друга ваксина. Тоест вече лицензирана ваксина срещу менингит. И ние няма да знаем дали сме получили експерименталната ваксина или вече лицензираната ваксина срещу менингит още 10 месеца", разказа Спирова.
Не съм преживявали никакви други странични ефекти до момента. Очаквам през септември втората доза. Самата аз се намирам в групата, която ще получи най-висока доза от ваксината, с надежда тази двойна доза да предпази останалите, за да може да предпази околните - тоест аз да имам толкова висока степен на защита, че да не се превръщам в заразоносител и да не предавам вируса на други хора", разкри Мария.
Участниците в тестванията не се познават помежду си, а участието става след сериозна медицинска преценка. Данните от първата и втората фаза на тестовете са обнадеждаващи и показват, че пациентите са създали "здрав" имунен отговор.
В момента екипите провеждат третата фаза от тестването, където се очаква над 50 души в най-различни локации по света да получат ваксината, за да демонстрират сигурността ѝ в голям мащаб, както и възможността не само да провокира реакция от имунната система, но и да защитава от коронавируса.
Целият свят е в очакване да бъде създадена ваксина срещу коронавируса. Хиляди лекари по цял свят от месеци работят неуморно в лаборатории, за да стигнат до ефикасно решение срещу смъртоносната заплаха от COVID-19.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Промишленото производство в България продължава да се свива през май
Срещата на върха на НАТО в Анкара беше пропиляна възможност
Въглеродните емисии на Microsoft скочиха с 25% през 2025 г. заради центровете за данни
Германия готви нова потребителска такса за финансиране на газов резерв при спешни случаи
Повечето азиатски пазари приключиха седмицата на положителна територия
Apollo се включи в битката за easyJet с оферта за 5,7 млрд. паунда
Домашен сироп от малини по бабина рецепта
От поп-пънка до "народен артист": Кубрат Аргилашки тръгва по нов творчески път
Ива Димитрова за безусловната любов в новата си детска книга "Чара и Бо"
Джаз и лазерно шоу под открито небе на 3 август: Боби Вълчев с невиждан спектакъл в Пловдив
Васил Димитров и Енцо Гюпчанов излизат за победи срещу румънец и аржентинец на Световната купа за аматьори KWU SENSHI
Шампион, нов стадион и Европа. Срещу какво всъщност се воюва в Левски?
Левски разпродаде „Герена“ за Борац
Жената на Холанд скри топката на футболните мацки + СНИМКИ
Мачовете и спортът по телевизията днес, 10 юли
София поздрави Никола Цолов със зрелищно послание в небето + СНИМКА
Мнението на Gol.bg: Три гола не скриха най-големия проблем на ЦСКА
Новолуние в Рак на 14 юли: Как ще се отрази на всяка зодия
Работете по-умно, живейте по-добре: формулата за истински баланс
3 цвята, които никога не излизат от мода през лятото
Бързо сладко от смокини с ванилия
50 занимателни детски игри, с които да заместите екранното време през лятото
Дженифър Лопес с блестяща визия на Седмицата на висшата мода в Париж (+Снимки)
Коста Стоянов: Не бяхме допуснати до изслушването за дейността на КУБ и Невзоров
Спипаха 43-годишна варненка с наркотици
Задържаха шофьор с 1,2 промила алкохол във Варна, отказал да даде кръвна проба
Горива в България има, но цените пак тръгват нагоре
8 души са обвинени за подготовка на атентат срещу събитие на Тръмп в Белия дом
Варненският кмет: Истински съжалявам, че бункерът за линеен ускорител се превърна в заложник на политически боричкания
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята