Разходите на правителствата по света за борба с коронавируса и световната икономическа криза ще отведат публичния дълг до рекордно ниво, заявиха от Международният валутен фонд, но добавиха, че ще са необходими повече усилия, за да се осигури пълно възстановяване, предава The Wall Street Journal.
Правителствата са ангажирали 11,7 трилиона долара или 12% от световната икономика, считано до 11 септември, заявиха от МВФ в своя полугодишен доклад Fiscal Monitor. Това ще накара бюджетните дефицити да достигнат средно 9% от брутния вътрешен продукт тази година, като кумулативният публичен дълг ще се доближи до 100% от световния БВП.
„Фискалните действия, предприети от властите по света, са наистина безпрецедентни и решителни и изключително важни за избягване на финансов и икономически колапс“, каза в интервю Витор Гаспър, директор на департамента по данъчни въпроси на МВФ.
Мерките включват преки разходи, намаляване на данъци, заеми и гаранции и директни вливания на капитал. Централните банки, в допълнение към намаляването на лихвените проценти, също така предоставиха стимули от 7,5 трилиона долара чрез покупки на държавни и корпоративни ценни книжа.
МВФ очаква съотношението на глобалния дълг да се стабилизира през следващата година около 100% от БВП, благодарение на продължаващите ниски темпове и глобалния икономически скок, докато пандемията отшуми. Очаква се нивата на дълга да нараснат в САЩ и Китай.
"Приоритет в краткосрочен план е да се избегне преждевременното оттегляне на фискалната подкрепа. Подкрепата трябва да продължи поне до 2021 г., за да се поддържа възстановяването и да се ограничат дългосрочните вреди".
Големите фискални разходи по време на пандемията са увеличили съотношението на публичния дълг към БВП в САЩ с повече от 20 процентни пункта до малко над 130%. И все пак САЩ имат място за по-нататъшни фискални разходи в подкрепа на възстановяването, смята Гаспър.
Очаква се световната икономика да се свие с 4,4% тази година, показа прогнозата на МВФ във вторник, която беше коригирана спрямо очакванията за спад от 5,2% през юни. Но все пак сега се очаква най-силното понижение на глобалния БВП след Голямата депресия. Световната икономика ще нарасне с 5,2% през 2021 г. в сравнение с по-ранната прогноза от 5,4%.
В доклада от сряда икономистите от МВФ предупредиха, че съществената подкрепа за предоставяне на краткосрочна помощ има дългосрочни последици. Например субсидиите за заплати помагат да се запазят връзките на работодателите със служителите, но това може да забави движението на служителите от компании с влошено състояние към такива с добри показатели.
Целият анализ четете в Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Депутатите приеха окончателно промените в Закона за кредитните институции
Собствениците на Porsche могат да спасят Volkswagen от катастрофа
Защо най-добре представящият се борсов индекс в света тази година навлезе в мечи пазар?
ЕК опитва да насърчи електрификацията, но разходите са предизвикателство
Инвестиция, а не разход: Защо персонализираните онлайн магазини носят по-висока възвръщаемост (ROI)?
Кои качества превръщат един смартфон в надежден избор за всеки ден?
Ексклузивна среща със звездите от "Под прикритие" 6 на Aniventure Comic Con 2026
Бизнес софтуер през 2026: Защо готовият софтуер вече не е достатъчен за бизнеса?
Жена почина на тротоар в центъра на София
Голям пожар край АМ "Струма", димът затруднява движението
Бизнесмен от Павликени е в неизвестност, изчезна безследно от паркинг
Дългуч от Англия се закани на Холанд
Ман Юнайтед губи битката: Чуамени избра Реал Мадрид
Левски с новина за Светльо Вуцов
Национал на България падна от турчин в Испания
Шефовете на гранд в Германия с ключово решение
Франция - Мароко
Почина легендарната певица Бони Тейлър
Бърза рецепта за домашен сироп от малини
„Каталог на студените досиета“ от Симон Сейнт Джеймс
Защо камерата се превръща във все по-важен фактор при избора на смартфон?
Скулптурен дизайн от Stéphane Rolland за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Вероника – издръжливо и красиво цвете
Изграждат екологичен парк край Балчик
Издирват собственикa на голям хлебозавод
Европейският парламент подкрепи създаването на цифрово евро
Иновация: Спасяват хора в морето с дрон
Търсят Наталия и Асен в изоставени къщи и подслони край Провадия, Девня и Аврен
Дариха медицинска апаратура на Тубдиспансера във Варна
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Какво ще се вижда от България и Европа
Hayabusa2 изпрати нови впечатляващи снимки от далечен астероид
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи
„Пътешественик във времето“ разкри кога и как ще започне Третата световна война