Лекарите Угур Шахин и Йозлем Туречи са семейството, което стои зад новата ваксина на Pfizer и BioNTech, която има 90-процентна ефективност срещу COVID-19. Тя възроди надеждите на света за намиране на лек срещу смъртоносната зараза, а зад откритието стоят денонощните усилия на двойка, свързана от любовта си към изследователската работа в медицината, пише "Дейли мейл".
Д-р Шахин, който основава две мултимилионни компании, едната от които - BioNTech, е описван от познатите си като изключително скромен мъж на 55 години, който все още предпочита да кара колело до работа. Сега със съпругата му са приветствани като "екипът мечта" зад намирането на лечение срещу коронавируса.
Шахин е роден в Турция, но израства в Германия, където родителите му работят в завод на "Форд". Той учи медицина и получава професорска титла, като проявява интерес към изследователската работа в областта на имунотерапията. Шахин работи в университетски болници в Кьолн и Хамбург, където в началото на академичната си кариера среща своя колега имунолог Йозлем Туречи. Така медицинските им изследвания в областта на онкологията и имунологията стават споделена страст.
Йозлем е дъщеря на турски лекар, емигрирал в Германия. В едно от ранните си интервюта тя споделя, че дори в деня на сватбата си двамата със съпруга й отделили време за работа в лабораторията. Учените разглеждат имунната система като потенциален съюзник в борбата с рака и се опитали да подходят индивидуално към уникалната генетична структура на всеки тумор.
Така през 2001 година основават Ganynmed Pharmaceuticals – компания, чиято цел е да разработи антитела срещу рака. Д-р Шахин по това време е професор в университета в Майнц, но никога не се отказва от преподавателската си дейност, която върви паралелно с изследванията. През 2016 година той продава Ganynmed на японската Astellas за 1,4 милиарда долара.
През 2008 г. семейството създава BioNTech, чиято цел е да се насочи към по-широкоспектърни медикаменти за лечение на рака. Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс инвестира 55 милиона долара в компанията, която работи и по програми за лечение на HIV и туберколоза.
Колеги на Угур Шахин го описват като спокоен и овладян мъж, който избягва да проверява цената на акциите на компанията си и вместо това предпочита да чете научни списания. Той и съпругата му са в класацията на 100-те най-богати германци според в. "Велт ам Зонтаг".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Русия отбеляза ден 1500 от войната с нов ракетен удар, Киев се надява на системи THAAD
SOFIX записа седмичен ръст от 0,25%
Политолог: Войната в Иран вероятно ще приключи като замразен конфликт
Мъж загина, блъснат от камион на АМ "Марица" край Харманли
Илия Лазаров: Докладчикът за присъединяването на РСМ към ЕС е пристрастен
Мартин Димитров: Ако не се вземат мерки, тръгваме надолу като Румъния и Гърция
Централна емисия
Пясъчни облаци от Сахара оцветиха небето над Турция и Гърция
Централна емисия
Томаш се издъни тотално в ЦСКА, а сега се гласи за Пловдив
Провал за Вили Вуцов в Перник
Артета иска от Арсенал да спечели требъл
Гергана Топалова е на полуфинал в Аржентина
Мацката на Мбапе не си пада по футбола + СНИМКИ
Владо Стоянов разкри причините за най-срамното отпадане на Лудогорец в Европа
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Обезвредиха дрон и части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран, екипажът е в неизвестност
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Община Варна отново с максимално висок кредитен рейтинг
За седмица: Спипаха над 230 шофьори с алкохол или наркотици
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век