Европейската агенция по лекарствата (EMA) разкри, че е открила "възможна връзка" между ваксината срещу Covid-19 на "АстраЗенека", разработена съвместно с Оксфордския университет, и "много редки случаи на необичайни кръвни съсиреци" при хора, които са били ваксинирани, съобщи Ройтерс.
EMA отбеляза, че повечето от съобщените случаи "са настъпили при жени на възраст под 60 години в рамките на 2 седмици след ваксинацията" и подчерта, че наличните понастоящем доказателства "не са потвърдили специфични рискови фактори".
"Едно правдоподобно обяснение за комбинацията от кръвни съсиреци и ниски кръвни тромбоцити е имунният отговор, водещ до състояние, подобно на това, което се наблюдава понякога при пациенти, лекувани с хепарин“, каза EMA.
Европейската агенция по лекарствата посочи, че кръвните съсиреци трябва да бъдат изброени в листовката като "много рядък" страничен ефект от коронавирусната ваксина AstraZeneca, но че ползите от препарата продължават да надвишават рисковете."Комитетът по безопасност на EMA заключи днес, че необичайните кръвни съсиреци с ниско съдържание на тромбоцити трябва да бъдат посочени като много редки нежелани реакции в следствие на ваксината", се казва в изявление на регулаторния орган на ЕС, базиран в Амстердам, предаде Франс прес.
Междувременно министрите на здравеопазването на Европейския съюз ще проведат среща относно процеса на ваксинация, след като Агенцията по лекарствата (EMA) обяви решението си за безопасността на ваксината на "АстраЗенека", заяви португалското председателство на ЕС.
Министърът на здравеопазването на Португалия Марта Темидо ще бъде домакин на срещата, която се очаква да се проведе към 18.00 часа наше време "след публичното оповестяване на заключенията на Комисията за оценка на риска на EMA относно безопасността на ваксината "АстраЗенека", написа в Туитър говорител на португалското председателство.
"Срещата е насочена към хармонизиране на позициите на различните държави членки на ЕС, не само с цел да се спре разпространението на дезинформацията, но и да се постигне общо разбиране относно усилията за ваксинирането в Европейския съюз“, се казва още в изявление на португалското председателство, цитирано от БНР.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Рюте: НАТО проверява дали Иран може да удари европейски градове
Върхът в българския футбол: Отличиха най-добрите в спорта у нас (СНИМКИ)
Саръбоюков с исторически медал за България
Светльо Вуцов иска титлата с Левски, не му пука за „сухите мрежи“
Груев с първи думи като Футболист на годината, каза и истината за турнето в Индонезия
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната