Половината от населението на ЕС вече е напълно ваксинирано срещу коронавируса, според статистика на агенция Франс прес, базирана на данни на официални източници.
Общо това представлява 223,8 милиона души, които са получили по две дози от ваксините срещу вируса, по една доза сред прекаран коронавирус, или по една доза от еднодозова ваксина.
От 27-те страни членки 13 са преминали прага от 50 процента от населението, които са напълно ваксинирани. Първенци в тази насока са Малта (74 процента), Белгия (59 процента), Испания (58 процента).
Сериозно засегнатите от пандемията Италия, Франция и Германия са ваксинирали напълно съответно 54, 53 и 52 процента от населението. В дъното на класацията са България и Румъния, които са ваксинирали напълно съответно 14 и 25 процента от населението си.
Близо 60 процента от населението на ЕС е получило най-малко една доза от ваксините, тоест 265,9 милиона души.
ЕС вече изпреварва САЩ по показателя на напълно ваксинираните хора. Към 1 август 49,7 процента от жителите на САЩ бяха напълно ваксинирани спрямо 49,8 процента от жителите на ЕС. Към същата дата ваксинираните с най-малко една доза в САЩ бяха 57,8 процента от населението спрямо 59,3 процента от жителите на ЕС. През изминалата седмица всеки ден в ЕС са поставяни дози от ваксините на 0,6 процента от населението, докато в САЩ те са поставяни на едва 0,2 процента.
Към този момент в ЕС са одобрени за използване четири ваксини - на Пфайзер/Бионтех, на Модерна, на АстраЗенека/Оксфорд и на Джонсън и Джонсън. Първите три са с по две дози, а четвъртата е еднодозова. Отделно Унгария и Словакия използват и неодобрени от Европейската агенция по лекарствата ваксини, разработени в Русия и Китай.
Днес говорителката на ЕК Вивиан Лунела заяви, че ЕК вече провежда подготовка за възможна реваксинация на населението на ЕС с допълнителни дози от ваксините и заради тази цел се извършват покупки на милиарди допълнителни дози ваксина, предаде ТАСС.
"Напълно възможно е да ни е нужна реваксинация с трета доза. Поради тази причина ние подписахме още един договор с компаниите Пфайзер и Бионтех през май за доставката на допълнителни 1,8 милиарда дози ваксини. Смятаме, че е важно да бъдем готови за ситуацията, ако ни потрябват тези ваксини", заяви говорителката.
Тя обаче отказа да коментира съобщенията в медиите за повишени цени на ваксините на компаниите Пфайзер и Модерна. Лунела заяви, че тази информация е поверителна. /БТА/

НАП е наложила глоби за 960 хил. евро заради необосновано повишение на цените
САЩ вече дават толкова малко на Украйна, че загубиха лостовете си за натиск върху Киев
Галина Захариева: Трябва да се използва потенциалът на лекарския асистент
Доналд Тръмп обмисля „сериозно“ да изкара САЩ от НАТО
Пазарите не вярват, че Ормузкият проток ще бъде отворен бързо дори конфликтът да приключи
Кризата в Близкия изток поставя Индия пред дилема относно БРИКС
НАП провери над 13 500 обекта за необосновано повишение на цените
Министър Христанов: Подаваме три сигнала в МВР за злоупотреби в "Напоителни системи"
Хванаха дрогиран и пиян шофьор с близо 6 промила алкохол на АМ "Струма"
Задържаха мъж, блъскал и скубал бременната си жена в София
НИМХ обяви оранжев код за проливни дъждове в пет области за четвъртък (+КАРТА)
Художници дадоха нов живот за подлеза на "Цариградско шосе" и "Александър Жендов" (СНИМКИ)
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Уайлдър или Чисора: Мнението на експерта
Гатузо готов да си тръгне, но не зависи само от него
Левски преследва нещо грандиозно
Намаляват паузата за Никола Цолов и Формула 2?
Капело бесен за Италия: Трагедия! Позор!
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
Спецакция във Варна за купуване на гласове: 10 души са задържани до момента
С 41 млн. евро разкриват близо 15 хиляди работни места за уязвими групи
Двама са с опасност за живота след катастрофа на пътя Русе-Варна
86 са жертвите на пътя у нас от началото на годината, а 1538 са ранени при катастрофи
Все по-често се краде от хранителни магазини във Варна
Хиляди лалета разцъфтяха в Ботаническата градина в Балчик
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход