В подножието сме на новата COVID-вълна, никой обаче не може да предвиди колко ще е висока тя, предупреди пред БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Тя потвърди, че наличието на 1 милион напълно ваксинирани у нас ще повлияе върху това тази вълна да не е толкова сериозна.
„Случаите се покачват, но все още България стои добре на европейската карта. В пъти повече е заболяемостта предимно в южните страни – Испания, Франция, донякъде Италия и Гърция, а ние сме с над 30 на 100 хиляди за две седмици. Имаме още път до влизане в оранжевата зона“, каза Христова.
До седмица-две ще имаме над 1000 случая дневно, поясни още тя.
Има плавно и непрекъснато показване на случаите, което се дължи на доминиращия вече Делта вариант на коронавируса. Ако така продължава, до две седмици най-много ще влезем в оранжевата зона, поясни проф. Христова.
„И оттук насетне до месец-месец и половина след това ще сме в пика на вълната, в момента сме в подножието“, обясни тя.
Изследвания показват, че Делта вариантът два пъти по-често протича по-тежко и хората се нуждаят от хоспитализация, допълни Ива Христова.
Според нея ваксините запазват висока ефективност срещу този вариант, макар и по-ниска спрямо Алфа варианта. Трябва да се има предвид, че в първите 6 месеца ваксините показват максимална ефективност, а след това постепенно намалява реактогенността на организма.
„Последни изследвания показват, че наполовина намалява защитеността на хората след шестия месец. Няма още единно становище дали всички ваксинирани рано ще се нуждаят от трета доза“, посочи специалистът.
Ваксинирането намалява многократно възможността за разпространяване на вируса, без да я изключва, отбеляза още проф. Христова.
Запитана дали преболедувалите следва да се ваксинират, Ива Христова заяви, че по-леко преболедувалите създават по-слаб имунен отговор и при тях антителата спадат по-бързо.
„Предвид промяната на вируса, антителата, изработени срещу предишния вариант, не могат напълно и при всички хора да го блокират“, каза тя.
Христова каза още, че страничните реакции от ваксината при децата над 12 г. са по-редки, отколкото при по-възрастните.
„Със сигурност никой нищо не иска да затваря, но ако скочат много случаите, ако влезем в червена зона, със сигурност ще има известни ограничения, за да се спре нарастването на случаите“, коментира специалистът относно противоепидемичния план на здравното министерство и вероятността за предстоящи нови ограничения.
Проф. Христова е категорична, че затваряне на градове няма да има.
„Някои мерки се видя, че могат доста по-меко да се наложат“, призна тя.

65% от компаниите по света очакват значителна трансформация заради AI
Предпазливото решение на ЕЦБ и ескалацията в Близкия изток потопиха европейските индекси
Българският туризъм има голям експортен потенциал, твърдят от бранша
Лагард: Европа трябва да внимава с енергийната помощ
Фонд на фондовете стана пионер в Европа с нов инструмент за стартъпи в отбраната
Да откриеш истинското щастие: Историята на Никол, която ще ви просълзи (ВИДЕО)
Македонците, руснаците и либийците са по-щастливи от българите
Държавата поема изследванията на новородените за три тежки заболявания (ВИДЕО)
Легендарният синоптик Минчо Празников почина на 88 години
Румен Радев обяви програмата на "Прогресивна България" (СНИМКИ)
Ерлинг Холанд ще инвестира в шахмата
Националът на България с обрат в Гърция
Джон Тери се преби пиян на ски + СНИМКИ
Илиан Илиев определи "моряците" за бой над Левски
Гонзо обяви дали Сале Янкович ще стане селекционер на България
Саръбоюков се закани: Отлична подготовка, готов съм!
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Във Варна: Представят иновативни игрови подходи за обучение в детската градина
Тъжна вест! Почина Минчо Празников
Откриха съкровищница на Марс
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката