Всеки турист преди да тръгне на път гледа статистиката. Никога преди не сме имали нужда от толкова достоверна информация, каза доц. Соня Алексиева, преподавател в „НБУ“ и ПР експерт в областта на туризма, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Важно е да си отговорим на въпроса дали единствено уникалната ни природа и разнообразните туристически продукти, които предлагаме, са достатъчни, за да привлекат чуждестранни туристи. Сигурността и безопасността имат ключова роля при избора на дестинация, допълни тя.
В момента е важно дали България е сигурна дестинация, защото никой не търси само добрите цени, а здравето на туристите да е на първо място, каза още Алексиева.
През юли тази година 54 милиона души са пресекли международните граници с цел туризъм, което е с 67% по-малко спрямо същия месец през 2019 г. Все пак този брой е най-високият от април 2020 г, сочат актуалните данни от последното издание на туристическия барометър на Световната организация по туризъм.
За сравнение през юли 2020 г. международните туристически пристигания са били едва 34 милиона, като през 2019 г. броят им е надхвърлял 164 милиона. Повечето от дестинациите са отчели умерено възстановяване спрямо 2020 г.
Гостът е на мнение, че данните на "Световната организация по туризъм" не са изненадващи. 2020 година беше една от най-катастрофалните за туристическия сектор – 1.1 милиард долара финансови загуби. Надеждите за туристически сектор през тази година бяха по-големи. В Европа, Северна и Южна Америка имаше по-голямо отваряне, докато в Азиатско-тихоокеанския регион спадът беше около 95%.
"Добрата новина в България е, че по време на пандемията имаше ръст и развитие на вътрешния туризъм", оцени гостът.
Всеки поглежда цветовете на европейската карта и на база на това решава къде да почива. България е на първите позиции в Европа по брой заразени и на последно по ваксинация. Близо 85% от пътуващите решават сами да планират пътуванията си, като искат персонализирана услуга.
Целия разговор вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Апартаментите за краткосрочен наем влизат в Единната туристическа система
Оттеглянето на Wall Street от покупките на жилища в САЩ променя пазара
България остава сред въглищните крепости в ЕС
Украйна удари ракетно-космическия център в Самара
АІ агентите все още са лоши крадци и това разочарова истинските хакери
Зърнената война между Русия и Украйна тласна цените на пшеницата с 25% над януарските нива
Оставиха в ареста мъжа, използвал бебе като прикритие за разпространение на наркотици
Голяма Богородица: Православните християни почитат Успението на Божията майка
Стотици миряни се стекоха в Троянския манастир за Голяма Богородица
Обедна прогноза
РУО-Пловдив: Нямаме данни учениците от Младежкия хълм да са участвали в групировки
Две антидрон системи пристигат у нас
Отлични новини за Арсенал преди битката с Ман Сити
БПФЛ с ключово разкритие за спора за Суперкупата на България
Ал Хилал съблазни ас на Челси
Официално! ПСЖ взе героя от финала на Мондиал 2026
Топ футболист! Левски загатна за сензационен трансфер
Легенда с любопитен коментар за Рашфорд
Седмична нумерологична прогноза за 17 - 23 август
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Омлет със зеленчуци, белтъци и извара
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
5 насекоми, които са полезни за градината
Скариди със зеленчуци на тиган
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Сръбски автобус катастрофира на АМ "Тракия"
IT секторът във Варна дава по-голяма добавена стойност за местната икономика, отколкото туризмът
Апартаментите за краткосрочно настаняване влизат в Единната туристическа система
Председателят на Общинския съвет: Варна няма нужда от повече шум. Има нужда от диалог и решения
Коцев: Варна, това сте вие - никога не спирайте да искате повече
"Кор Кароли" във Варна премина през тежък морски етап безаварийно