545 директори на училища от цялата страна се подписаха под писмо до министрите на образованието и на здравеопазването, в което се иска изменение на заповедта на здравното министерство за правене на тестове в училищна среда. Писмото трябва да бъде входирано в Министерството на образованието в 8 часа днес, предаде БНР.
Директорите не смятат за редно и правилно на работещите в системата на средното образование да бъде вменявана важна задача, каквато е тестването.
Те настояват на родителите да бъде дадена възможност да тестват децата си в домашни условия и след резултата от теста децата да бъдат водени в училище, като представят теста за доказателство.
Подписалите се под писмото смятат, че може да се има доверие на родителите и допълват, че правенето на тестове в училищна среда би довело до карантиниране на паралелки, а изискването детето да не се храни и да не пие вода 30 минути сутрин преди теста практически е неизпълнимо.
Пътуващите ученици, които правят тестовете си в училище, са потенциални заразители, защото пътуват повече от 15 минути в автобус, изтъкват директорите.
Те посочват още, че множеството учители отказват да извършват тестването, независимо от предложеното заплащане, и са силно обезпокоени за собственото си здраве и живот. Освен това директорите не могат да задължат никого от персонала да изпълнява задължения извън неговите функционални такива.
Множество родители не искат да тестват децата си сами и в същото време не искат учителите и доброволци да тестват децата им, допълват директорите, които изтъкват и липсата на медицински специалисти за тестването в учебните заведения.
„Помислете за стреса и негативните емоции върху дете, дало положителен резултат при тестване в класната стая“, пишат директорите, които изтъкват още, че тестването в училищна среда води до изключително тежки нарушения на закона за здравето.

Италия избира ръководители на най-големите държавни компании на стойност 250 млрд. евро
Ударите по Уст-Луга вече дразнят руснаците и те очакват отговор от властите
Войната с Иран връща на дневен ред въпроса с електромобилите
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Петте зодии, които са родени с кулинарен талант
Расте интересът към къщи и двустайни апартаменти край големите градове
Тестове на тол системата, възможни са проблеми с винетките
Рецепта от тефтера на баба: Понички с извара за закуска
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
В ЦСКА предприеха голяма промяна
Победа над Турция ще прати Косово на историческо първо Световно първенство
Уембаняма с ново шоу, направи третият най-бърз дабъл-дабъл в историята
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
ОФИЦИАЛНО: Бивол се завръща!
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Без ток във Варна на 31 март 2026
Времето във Варна на 31 март 2026
Честваме паметта на св. Ипатий и на преподобния Аполоний
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята