Ако ваксинацията в България беше станала задължителна, това правителство щеше да влезе в историята, заяви пред bTV бившият служебен министър на здравеопазването д-р Мирослав Ненков. Според него следващият здравен министър трябва да предприеме тази крачка.
По думите на д-р Аспарух илиев, експерт по безопасността на ваксините и ръководител на лаборатория по инфекция на мозъка в Берн, мерките, които имаме у нас срещу COVID-19, се изпълнямат проформа.
Специалистът смята, че истинска проверка на тези мерки не се извършва и това е причината да сме трудно съпоставими с останалите държави. Той коментира и ситуацията в Австрия, където макар и малкият брой починали, е взето решение за задължителна ваксинация.
Д-р Илиев определи няколко проблема на пандемията в страната: "Първият е, че има COVID, вторият е, че българинът е с много лошо здраве. Ние сме шампиони по сърдечно-съдови заболявания във всяка форма - хипертония, затлъстяване, нашият начин на живот е много лошк и когато имаме много висока заболеваемост, това се отразява и на смъртността", обясни д-р Аспарух Илиев.
"Ако си представим ситуация, в която всички решаваме да сме противници на червения светофар, започнем да минаваме на червено и започнат много катастрофи, дали вътрешният министър ще излезе и ще обяснява, че нещата са по-добре или ще мобилизира полицейски сили, които да контролират движението", попита д-р Мирослав Ненков.
Според д-р Илиев ЕК е в състояние на тревога заради ситуацията у нас. "В рамките на ЕС ние сме единствената държава, която с такава висока смъртност не се взима никакви мерки, а това противоречи на европейсите ценности. В другите държави щеше да има оставка на правителството и избори", посочи той.
По думите на д-р Ненков няма нищо лошо в това вътрешният и здравният министър да кажат, че не могат да се справят с контрола на мерките.
"За да се предприемат решителни стъпки за овладяване на тази здравна криза, трябва мощно политическо доверие", смята той. Според него първата стъпка е новият здравен министър да въведе задължителна ваксинация от 1 февруари.
"На първо място трябва да се направи представително проучване какъв процент от хората в България са преболедували коронавируса. На второ място трябва да се прилагат строго мерките и на трето място да се мисли за въвеждане на задължителна ваксинация, защото прекалено много време изгубихме и прекалено много хора умират", отсече д-р Аспарух Илиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските борси започнаха седмицата без промяна в очакване на икономически данни
„Одисея“ си върна първото място в българския боксофис
Вносът на земеделска продукция ще бъде подлаган на засилен данъчен контрол
Коя е първата листната компания за хуманоидни роботи в Китай
Китай разработва ракети, които да удрят самолети на голямо разстояние
Иван Христанов: Не може да имаме президент, който го "водят за ушенце"
За 5 зодии животът тръгва нагоре след 24 август
Скали се срутиха в Кресненското дефиле, две жени са пострадали
Централна емисия
Ясна е съдбата на селекционера на Ирак
Лудогорец със специално съобщение за легенда
Жалко! Радулов допусна обрат и е аут от Роухямптън
Байерн праща испанец в Ла Лига
Братя Николови въртят любов със сръбкини + СНИМКИ
Собослай проговори за освиркването му от 50 000 души срещу Нюкасъл
Дневен хороскоп за 25 август, вторник
Театър „София“ открива 60-ия си юбилеен сезон
Женски хороскоп за септември 2026
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Травмата в детството може да промени способността за изпитване на удоволствие
Ако искате да сте здрави на възраст, хранете се на по-малки интервали
Повишени амилаза и липаза без панкреатит – кога причината е синдромът на Гуло?
Пуснаха първата генна терапия за рядко нарушение на обмяната на гликогена
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
И с парно, и на ток сметките ще са по-високи тази зима
Експерт предупреждава за финансова криза: Признаците са невъзможни за пренебрегване
Дунав пресъхва, а Европа не действа
Защо случаите на аутизъм се увеличават?
Проучване: Екраните имат по-сложно влияние върху децата
Ето какво ще е времето утре