Ще има ли задължителна ваксинация срещу COVID-19 у нас, ще бъдат ли законни и какви санкции грозят отказващите да се имунизират?
"В практиката на ЕСПЧ вече има развити произнасяния, в които са изнесени основните условия, при които е допустимо да бъде въведена задължителна ваксинация. Когато става въпрос за заболявания със съществен епидемичен потенциал, които могат да засегнат много голям брой хора, да поставят под въпрос нормалното функциониране на болничната система и да имат висок брой смъртни случаи, е възможно да се въведе имунизация", посочи преподавателят по Европейско право в Софийския университет доц. Христо Христев в студиото на "България сутрин".
Той уточни, че става дума за прилагане на ваксини, които са изпитани и доказано сигурни с оглед на прилаганите методи на научни изследвания.
"Евентуалните санкционни последици при незачитане на това задължение зависят от националната преценка", изтъкна доц. Христев.
Председателят на Българската болнична асоциация адв. Свилена Димитрова е категорична, че подобна мярка със сигурност би имала ефект.
"Става дума за претегляне на това доколко е възможно интересът на обществото да предпостави налагането на подобна мярка. В европейски план имаме примери за това. Не можем да изключваме такава мярка да бъде наложена у нас. До този етап каквито и способи да използваше правителството, за да мотивира хората да се ваксинират, те не са подействали", подчерта тя пред Bulgaria ON AIR.
И двамата са категорични, че е бил допуснат един огромен проблем - обществото се е подхлъзнало в полето на конспирациите, вместо да се довери на научните факти и изследванията.
"Не става въпрос за хвърляне на боб, а за неща, за които се провеждат изследвания. При Ковид-19 имаме заболяване, което се разпространява много бързо, засяга много голям брой от гражданите, има много висока смъртност. Това са факти", добави доц. Христев и апелира да се върнем в полето на здравия разум.
"Здравната система върти един и същи цикъл. Не можем да излезем от него, ако нямаме достатъчно ваксинирани", убедена е Димитрова.
Според преподавателя по Европейско право, в България не е липсвала адекватна политика на управление, а допуснатите грешки са били много.
"Завихрихме се в спирала от конспирации, вместо да заложим на научните данни. Ако преценката на нашите управляващи е, че ние трябва да заложим задължителна ваксинация в България, законът дава такава хипотеза, те много бързо могат да я въведат. На фона на тези решения в европейска посока, нека някой не се надява, че изброявайки тезата за нарушаване на личните права, ще успеем да се изплъзнем от тази перспектива", изтъкна председателят на Българската болнична асоциация.

Петролът поевтинява, докато САЩ засилват опитите за прекратяване на войната в Иран*
Иран отрече твърденията на Тръмп за преговори, САЩ изпращат подкрепления в Близкия изток
Deutsche Bank: Войната в Иран може да създаде петроюана
Русия може да е тествала нови дронове в рекордна атака за денонощието по Украйна
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
Кога ще се произнесе КС за България в Съвета за мир на Тръмп
Руски дрон удари комина на електроцентрала в Естония
Благовещение е - задължителни ястия за трапезата на празника
Иран към САЩ: Няма да има сделка – нито сега, нито някога
Младеж е загиналият в катастрофата между ТИР и кола край Садово
Тухел с план как Англия да действа на Мондиал 2026
Интер вади 50 млн. евро за френски национал
На „Колежа“ решиха! Ботев Пд „пенсионира“ Неделев
Веласкес с любопитен ход в Левски
Левски няма да изгони нов при едно голямо условие
Всички резултати и класирания в НХЛ
Какво се прави на Благовещение
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Рекорден брой участници посреща Варна за Националния детски фолклорен конкурс
Без вода остава един район във Варна днес
Горивата у нас продължават да поскъпват, има спад на потреблението
260 евро ще получи член на СИК в секция извън България, 335 - за председател
Черно море не се затрудни срещу Левски и излезе начело в НБЛ
Дебатите преди изборите започнаха: Какво казаха партиите за доходите на българите?
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция