„Не вярвам, че Омикрон ще сложи край на пандемията. Появяват се нови варианти на вируса непрекъснато. Мутацията на вируса е нормален биологичен процес. На всички вирус – не само на този. Ще има още много други мутации. Въпросът не е в това дали ще изчезне пандемията с Омикрона, а с това, какви мерки ще се предприемат. В момента една от тази мерки е имунизацията”. Това заяви пред Нова тв aкад. Богдан Петрунов от Българската академия на науките.
Той беше категоричен, че бустерната доза стимулира производството на антитела. „Не мога да си представя обаче, че непрекъснато ще си правим бустерна доза. Трябва да имаме имунизационна политика, подобна на тази срещу грип. Както всяка година СЗО определя какви са циркулиращите щамове – така трябва да има и ваксина срещу COVID-19, която да се поставя веднъж годишно, съобразно текущите варианти. Данните, които имаме досега показват, че имунитетът след ваксина трае между 8 и 10 месеца”, каза Петрунов.
По думите му колкото повече ваксинирани хора има, толкова по-малко мутации ще има. „Трябва да има поне 80 процента имунизирано население в глобален мащаб, за да можем да кажем, че сме се справили. Разработват се непрекъснато ваксини, които да противодействат на циркулиращите в момента варианти. Но дори и настоящите ваксини защитават достатъчно от тежко протичане на вируса. Няма никакво съмнение, че текущите ваксини предпазват и от Омикрон”, подчерта той.
„Прекаляването с антибиотици носи огромен риск. Опитваме се да убедим не само хората, но и лекарите, че безконтролното изписване на антибиотици е опасно. Ще стигнем до момент, в който ще има такава резистентност към бактериите, че няма да има антибиотик, с който да ги лекуваме”, посочи академикът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Турски прокурор иска над 2000 години затвор за кмета на Истанбул
Германски съд реши, че OpenAI е нарушила авторските права върху песни
Кохер от ЕЦБ: Не очаквам в близките месеци да се случи много по отношение на лихвите
Може ли БФБ да стане по-привлекателна за емитентите и инвеститорите?
WhatsApp ще се сблъска с по-строгата регулация в ЕС за модериране на съдържание
Швейцария е напът да договори със САЩ намаление на митата от настоящите 39%
18 г. затвор за брутално убийство с юмруци и ритници в Айтос
Рекордни глоби за боклука в София, благодарение на сигнали на граждани
Борисов: Без промени в бюджета - ако има, ще бъдат минимални
ОФИЦИАЛНО: Паладино в Аталанта до 2027 г.
Срам и резил! Двуцифрен коефициент за България срещу Турция
Това ли е краят? В Ливърпул не искат да гледат класирането
Черно море с новина за спаринг
БФС отново резна ЦСКА и Левски
Шок за Де ла Фуенте заради Ламин Ямал
Вълшебен компрес с рициново масло помага при перименопауза
Салата с риба тон и бял боб
Поверия за Свети Мина
Гаранция за уют с eMAG Black Friday
Американската легенда Крис Айзък идва за първи път в България с концерт в София за лято 2026
Биотин – витаминът за красота отвътре
Петокласници от училище „Захари Стоянов“ посетиха Районния съд във Варна
В Дом за стари хора „Гергана“ отпразнуваха 100-годишен юбилей на Гена Енчева
Борисов: Може да има само минимални промени в бюджета
Намаляват с една трета присъдата на 19-годишния, убил трима в Разград
Пребиха мъж в центъра на Стара Загора
Започнаха изпитанията на новия патрулен кораб за ВМС във Варна
Изстрелват New Glenn на Blue Origin на 12 ноември
След мощно изригване на Слънцето: Очаква се силна магнитна буря на 12 ноември
Китай подготвя тестови полети на Long March-10 за пилотирана мисия до Луната
Rocket Lab отложи първия полет на Neutron за средата на 2026 г.
Можем ли да „върнем“ слънчевата светлина в Космоса
Ново откритие в квантовата физика отваря пътя към междузвездните пътешествия