Очакванията за нова грипна вълна протвърди пред NOVA проф. Тодор Кантарджиев. "Анализът, който прави Центърът по контрол на заболяванията и Световната здравна организация е, че трябва да очакваме грипна вълна по изводите, които се направиха от това, което стана в Австралия. Появи се грипна вълна, която се оказа, че е малко по-силничка от последните 5 г.", заяви той.
Но подчерта, че това не е изненадващо. "Всяка година си знаем - ноември доказваме първите грипни вируси, декември има разпространение на грип и обикновено пикът на грипната вълна през последните 15 г. е януари или февруари. Доста хора се разболяват, кашлят, забелязваме опашки в аптеките, офисите по на 2/3, другото си седи вкъщи болни и започват да идват по една трета ученици. Следи се и гледаме да сложим 2-3 дена към ваканциите или към Коледа", описа той обичайната практика.
Според него грипът сега преминава 2 пъти по-леко отколкото коронавируса, но не така бе преди 2 години. "Коронавирусът бе 10 пъти по-тежък от грипа, 10 пъти повече се умираше... Няма нищо общо със сегашния вирус, вариант на Омикрона, и Уханския вариант, където на десетия ден трябваше кислород и командно дишане", посочи професорът.
И подчерта, че грипът е по-лек от Омикрона. Той обаче отбеляза, че 2 г. е имало мерки, изолация. "Нямаше рино вируси, нямаше вирусни инфекции. Колективният имунитет е по-слаб. Спомняте си пролетта като махнахме маските, детските колективи и семействата как тежко прекарваха един обикновен рино вирус. Нищо фатално няма да очакваме. Грипният вирус и да дойде, няма страшно", увери обаче професорът.
Всеки вторник се събира вътрешноведомствения комитет за коронавируса, последния път го е председателствал министърът на здравеопазването. "Даже и да се увеличават случаите на коронавирус, в нашата страна темпът на увеличаване се забави. Много по-леко минава, съвсем малко са натоварени болниците, няколко десетки са в интензивни отделения и няколкко стотин са болни от коронавирус", посочи Кантарджиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Рюте: НАТО проверява дали Иран може да удари европейски градове
Саръбоюков с исторически медал за България
Светльо Вуцов иска титлата с Левски, не му пука за „сухите мрежи“
Груев с първи думи като Футболист на годината, каза и истината за турнето в Индонезия
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната