От полунощ вече сме в предизборна кампания за парламентарните избори на 4 април. В надпреварата за 45 Народно събрание се включват 22 партии и 8 коалиции. Партиите вече обявиха листите, но прави впечатление, че доста от листите са подновени и подмладени.
Липса на емблематични лица има в листите на ГЕРБ. Менда Стоянова, която години беше начело на едни от най-важните парламентарни комисии, няма да участва в надпреварата. Отсъства и Красимир Велчев, който е в партията от създаването ѝ, беше и заместник-председател на парламентарната група.
Липсва и ген. Константин Попов - настоящ шеф на комисията по отбрана. От листите отсъства и сегашният заместник-председател на парламента Емил Христов.
От настоящия кабинет единствените министри, които не фигурират в листите на партиите си за тези избори, са Боил Банов, Емил Димитров-Ревизоро и Марияна Николова.
В листите на БСП едни от отсъстващи са Дора Янкова, д-р Георги Йорданов и Георги Търновалийски.
От патриотичната коалиция "НФСБ-Воля и от ДПС също обявиха кандидатдепутатските си листи. И в тези листи, както и в представените от другите партии, липсват ключови имена.
Предстоят най-важните избори след 1989 година, защото трябва да се потвърди извоюваната тогава демокрация. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ при представянето на кандидатдепутатските листи онлайн чрез Facebook страницата на партията.
"Тогава трябваше да се победи тоталитарното управление, сега трябва да победим авторитаризма, агресията и арогантността. Ако тогава трябваше да се зададе посоката, сега трябва да се очертае хоризонтът. Трябва да се зададе ускорен ритъм, ускорен темп на развитие, за да наваксаме изоставането. Ние имаме програмата за ускорено икономическо развитие на страната", заяви Мустафа Карадайъ, цитиран от БНТ.
Очаквано лидерът на ДПС оглави листатите в Кърджали и Шумен. Прави впечатление, че в листите липсва Делян Пеевски. Икономическият експерт Йордан Цонев пък поема Враца.
Д-р Хасан Адемов ще води листата в Добрич за втори път. Рамадан Аталай този път е в Пловдив-област, като досегашният депутат от този район Джевдет Чакъров поема първото място в Силистра. В Пловдив-град първи е Танер Али - досега избраник от Търговище.
Лидерите на НФСБ и Воля, част от новата патриотична коалиция, пък ще се кандидатират само от един многомандатен район. Така Валери Симеонов залага на Бургас, а Веселин Марешки на Варна.
"Политиците трябва да бъдат слуги на народа, а не обратното", коментира Марешки.
"Нашите две политически партии са поставени и са изградени върху основата на икономическия патриотизъм. Нещо, което за съжаление предните коалиции не се получаваше особено успешно", заяви Валери Симеонов.
Досегашните депутати Борис Ячев и Кръстина Таскова оглавяват листите в Пловдив област и Стара Загора, а Пламен Христов в 25 район в София.
Знакови имена от спорта като Димитър Пенев и Петър Жеков също се включват в надпреварата. В листите има и много нови имена на лекари, спортисти, музиканти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Провал с въздушните линейки: Ползваме два от пет хеликоптера, няма бази и работеща система
България е сред свободните страни с най-рязко влошаване на оценката за свободата
АЦБ остави без промяна основната си лихва, но сигнализира готовност за повишение
Градовете на бъдещето - на дневен ред са зелените зони и парковата среда
Зеленски показа как се води модерната война, докато Тръмп се цупи
Иран може да наложи транзитни такси за корабите в Ормузкия проток
Проверяват се нарушения в животновъдни обекти в Ихтиман
След тежката катастрофа Антъни Джошуа тренира с Олександър Усик
Обедна емисия
ЦИК: 24 формации и един независим кандидат отиват на изборите на 19 април
Връзката между консумацията на кофеин и сексуалното желание
Отпадането на английските клубове показа слабост на Висшата лига
Сезон пред провал: Жестоко кроше по Реал Мадрид!
Мачовете са излишни: Арсенал ще спечели Шампионската лига!
Кой ще пази за Барса? Излязоха тестовете на Жоан Гарсия
Милан си набеляза нов в Ниската земя
Бербатов има идея да направи нещо много добро
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
7 храни с повече протеин от яйцата
7 могъщи поверия за пролетното равноденствие на 20 март
PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure” идва в София
Таро карти за април за всяка зодия
Данъчните ще ни следят с изкуствен интелект
Евакуираха цял блок в Добрич заради пожар
Продължават акциите срещу контролирания и вот в цялата страна
РЗИ: Водата от любима на варненеци чешма е опасна!
Етнографски музей – Варна представя изложба и каталог „Порцеланът - вечният спътник на лукса"
Ресторантьори призовават партиите да покажат програмите си в сектор туризъм
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!