В 9.00 българско време на територията на Обединеното кралство ще отворят 35 секции за гласуване в българските парламентарни избори. Към изборите има голям интерес от страна на пребиваващите на Острова българи.
Имаше предложения за откриване на близо 90 секции, но бяха разкрити само 35, което е съобразено с Избирателния кодекс за държави извън ЕС, тъй като Обединеното кралство излезе от блока в началото на годината, пише БГНЕС.
От българското посолство в Лондон взеха решението за секциите на базата на четири основни критерия: брой на подадени заявления за гласуване, брой на внесени документи са уседналост по региони, географско разпределение и брой на гласувалите в предишни избори.
Не всички българи останаха доволни, защото на някои ще се наложи да пътуват по-дълго време до одобрените секции, но по принцип те са избрани така, че всички граждани да могат да стигат до тях в рамките на един час.
В петък се създаде напрежение около секцията в Лутън по повод на спор около смяна на председателят на тамошната комисия от ЦИК, дори се появиха съмнения дали секцията ще отвори в уречения ден и час, но след като новопредложеният председател се оттегли, секцията вече е готова да приема гласоподаватели.
Най-много са избирателните секции в Лондон – 13 на брой. С изключение на две секции в Шотландия и по една в Уелс и Северна Ирландия, всички останали секции са разпределени на територията на Англия. Изборите се провеждат в условия на локдаун, което допълнително може да създаде затруднения, въпреки уверенията, че британските власти и полицията са запознати по места.
Гласуването трябва да приключи в 22.00 часа българско време.
В Италия, избирателните секции са 22. За гласуване са се записали над 2500 българи.
Избирателните секции са по цялото протежение на Апенините, в главните и по-важни градове на 13 области. Изключение е селището Акониа ди Куринга в Калабрия.
То е от времето на древните гърци, сега има към 6000 жители, от които българите са над 200 души.
За първи път има секция в Генуа - главният град на Лигурия, където българите са много по-малко – към 800 души, за разлика от Ломбардия където са към 10,000. Затова в Милано, избирателните секции са най-много 3: в Генералното ни консулство и в две училища.
Две са в посолството ни в Рим. Заедно с тези в селищата Нетуно и Колеферо, в област Лацио има най-много избирателни секции.
Своето седалище за вота е предоставило Почетното ни консулство за област Емилия-Романя в Болоня.
Гласуването на българските граждани ще се признава от италианските власти за уважителна причина при тяхното придвижване до избирателните секции.
Необходимо е да се попълни обичайната за това в условията на ограничителните мерки декларация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
САЩ още не пренасочват оръжия за Украйна към Иран, но могат и да го направят
22 години България в НАТО: Алиансът гарантира сигурността ни, заяви министър Запрянов
Наградите "Икар": Отличихме най-добрите актьори у нас
Стара Загора се готви за пожароопасния сезон с доброволци на първа линия
Обедна прогноза
Позволиха евтаназия на испанка след години на страдание и сексуално насилие
Стилияна Николова поведе в многобоя в София
Анархия в Тотнъм: Мощни фен групи не искат Де Дзерби за мениджър
Наказан! Не простиха балтията на "рендето" Валверде
Верстапен за болида си: Неуправляем!
Сабаленка хвали Коко Гоф
Никола Илиев иска отново зад граница
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Папа Лъв Четиринадесети осъди задълбочаването на пропастта между бедни и богати
Сняг на "Петрохан", камион блокира трафика
Доц. Атанас Атанасов: Населението на България е 6.4 млн. души
Двама ранени в катастрофи през последното денонощие
Какво ще бъде времето в неделя?
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури