Седмица преди изборите ГЕРБ, "Има такъв народ" и БСП са с почти изравнени позиции към момента. За ГЕРБ-СДС биха гласували 22,5% от запитаните; за ИТН - 21,7%; за БСП за България - 20,6%, сочат данните от последното изследване на агенция "Медиана", свързано с предстоящите парламентарни избори.
Проучването е проведено в периода 26 юни - 02 юли тази година, с 920 души (18+ години) чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната.
Битката за първото място ще е не между две, а между три партии и ще се реши в оставащата седмица до изборите.
Според допитването на четвърто място е ДПС с 11,1%, Демократична България - 10%, "Изправи се! Мутри вън" - 5,1% и Българските патриоти с 4,8%. Под чертата остава Възраждане с 2,2%.
Демократична България и ДПС са с близки позиции и воюват за четвъртото място. Най-вероятно в следващия парламент ще има седем партии, като засега „Изправи се! Мутри вън!“ и Патриотите са над 4 %-ната бариера. От останалите партии най-значимо е присъствието на „Възраждане“, които биха могли да поднесат изненада.
Като цяло доминира желанието за политическа промяна – ГЕРБ да слезе от власт и да има ново управление без участието на ГЕРБ - 58% от запитаните са потвърдили това. Проблемът е доколко това желание ще се изрази в реално политическо действие. Засега данните показват, че избирателите на ГЕРБ, макар и намалели, са изключително мотивирани да гласуват.
При симпатизантите на останалите партии това не е така – мнозина от тях споделят, че все още се колебаят дали и за кого да гласуват, други, че им е безразлично кой ще управлява (стига това да не е ГЕРБ). Очертава се следната картина – силна мотивация при симпатизантите на ГЕРБ и относително слаба при избирателите на техните опоненти. При това положение изборите и битката за първото място далеч не са предрешени.
Към момента данните показват, че ще бъде невъзможно сформирането на управляващо мнозинство (коалиция), около която и да е от трите водещи политически формации – независимо от това коя ще бъде първа, втора или трета. Вероятният изход от тази ситуация е правителство на малцинството, разчитащо на ситуативна подкрепа от „неприемливите партии на статуквото“ или нови избори.
Това е картината към момента (седмица преди изборите) и е напълно в правото и възможностите на избирателите да променят тази картина. Засега изборната активност се очертава близка или дори по-ниска от тази на предходните избори – около 3,1 – 3,3 млн. избиратели.
Допитването е проведено от агенция "Медиана" в периода 26 юни - 02 юли тази година с 920 души на възраст над 18 години чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната. Изследователският проект е реализиран със собствени средства на Агенцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Купувачите на жилища у нас сключват сделки след повече огледи, договарянето на цените расте
Г. Попов: „Справедливи цени“ не е икономическо, а философско понятие
Ген. Ралчев: Не е сериозно да се работи с временни ръководители в службите
Държава на обещанията: Ще се промени ли МВР наистина?
МОСВ: Значимите язовири са пълни на близо 80%
Централна емисия
Централна емисия
Де Дзерби предупреди Тотнъм
Кюрасао дебютира на Световно първенство с плеяда играчи от Нидерландия
Веласкес превърна Левски в машина за победи! Шампионът намери безценния си треньор
Огромна промяна в голям български клуб!
Сираков с ключов ход за лидер на Левски
Ромарио не се спира, заби сърфистка + СНИМКИ
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Транспортираха с хеликоптер 14-годишна родилка в тежко състояние
Условна за варненец, откраднал колелото на свой приятел
Фехтовачите на Черно море грабнаха седем медала в София
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия