Социалният министър призна, че е помолил синдикатите да успокоят страстите, да направят равносметка на това през тази година как бяха защитени интересите на работниците и служителите и да се опитат да не бъдат толкова крайни. „Доказахме, че през тази една година последователно и ясно търсим решението на това какъв да бъде пенсионният модел през следващите 20 години, как да използваме целия инструментариум - по-висока заетост, по-високи доходи", изтъкна Тотю Младенов пред Дарик радио.
„И вчера обсъдихме в тристранния съвет някои моменти по промените в Кодекса за социално осигуряване", заяви Младенов. „Социалният диалог трябва да търси балансът между държавата, бизнеса и хората на труда", посочи още той.
„Синдикатите е редно да направят компромис, за да не се окаже накрая, че и тези неща, които са постигнали като стъпки, няма да могат да се възползват от тях", категоричен бе Младенов. „Не може само един да диктува социалния диалог. Изострените отношения между работодателите и синдикатите мисля, че успяхме да ги пресечем. Разумът трябва да надделее, защото има много по-важни неща, например, че осми месец поред безработицата пада, в момента тя е 8,99%", заяви Младенов.
Младенов категорично заяви, че „има един момент, в който държавата е длъжна да предприеме съответните действия". Министърът не скри, че пенсионната система е много сложна система с натрупани проблеми.
Той изрази и надежда, че в понеделник и вторник преговорите между управляващите и синдикатите ще стигнат до определени компромиси, за да може в сряда Министерски съвет да приеме промените в Кодекса за социално осигуряване и още в четвъртък те да бъдат внесени за разглеждане в Народното събрание.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Индийски милиардери купуват компании в чужбина със забавянето на растежа у дома
Биткойнът е ранен и изгледите в близко бъдеще не са много добри
Китайската централна банка продължава да купува злато, въпреки че металът е под натиск
OpenAI превръща ChatGPT в "суперприложение" преди планираното си IPO
Започна премахването на оградата около незаконни строежи край Варна
Съществуват милиони токени, повечето от тях нямат никаква стойност
Йотова: Казанлък е световната столица на розата
Обедна емисия
В "България сутрин" на 8 юни от 9:30 часа: Процедурата по свръхдефицит срещу България - къде е голямото разминаване в данните?
Масирана полицейска акция по пътищата: Стотици актове и десетки пияни шофьори за денонощие
Благотворителен бал събра средства в подкрепа на ученици и жени, пострадали от насилие
Световната купа - Мечтата на всяка нация
"Принц" Цолов обясни какво е чувството да "владееш" Монако
Нестеров наби местния Микеле Мекарели в Италия
Жестока конкуренция! 4 различни шампионки на Държавното по художествена гимнастика
Мощна селекция! Левски готви нов трансферен удар с национал
ЦСКА със сензационен трансфер
Късмет с парите за 3 зодии в седмицата от 8 до 14 юни 2026
Литодора – син килим за градината или балкона
10 рецепти за Петрови пости
Задължителни ястия за Летен Тодоровден на 8 юни
Красивият хол губи стойността си, ако не е удобен – как да изберете правилната концепция
Седмична таро прогноза за 8 – 14 юни
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество на водата
Част от голям варненски квартал е без вода днес
Пороен дъжд наводни варненско село
Един загинал и 28 ранени в катастрофи у нас за последните 24 часа
Какво ще бъде времето в понеделник?
Верижна катастрофа на пътя София - Варна
Антарктида се превръща в „морава“: Кой засади тревата
Blue Origin се надява да възобнови полетите на ракетата New Glenn до края на 2026 г.
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма