Масово изоставяне на питбули се наблюдава през последните седмици в цялата страна. Само за последния половин месец и само в София са захвърлени над 10 питбула. По един има в Пловдив, Варна, Бургас и Враца.
Кучетата са на различна възраст. Те се намират и лекуват от доброволци към организацията „Приятели на животните”.
„Кучетата попадат при нас травмирани, преживели системно пребиване и често са им необходими месеци за възстановяване”, каза пред Dnes.bg Нели Динева, която е доброволец в организацията.
От няколко години тя се занимава с лечение на изоставени питбули на улицата или в изолаторите, след което им търси постоянен дом. Момичето отделя собствени средства, за да излекува кучетата.
„Основният проблем при спасяването точно на тази порода е погрешното схващане, че питбулите са опасни кучета. Те могат да бъдат превърнати в опасни, ако собственикът им прилага силови методи и ги възпита неподходящо”, споделя доброволката.
Голям проблем са незаконните битки, които собствениците на питбули организират между четириногите си.
„Много от хората си взимат питбул, за да го пускат в битки, но като видят, че кучето им не е бойно, го захвърлят на улицата”, твърдят защитниците на животните.
Лечението на един питбул струва между 100 и 1000 лева. После той се дава за осиновяване, като кандидат-осиновителите трябва да отговарят на няколко условия:
• да отделят достатъчно време за игра с кучето
• да не търсят питбул с цел пускане в незаконни битки с други кучета
• да имат финансовата възможност за изграждане на голяма ограда и стабилна колиба, ако го гледат на двора
• да не го взимат за куче пазач
„Питбулите са добри кучета, които обичат да изпълняват команди и на моменти са доста лигави, но в България много хора не ги обичат заради отделните представители на породата, които са превърнати в машини за боеве”, разказа още доброволката Нели Динева.
Сега защитниците на животните търсят дом на няколко питбула. Един от най-сладките се казва Макс (снимки 4-8). Той е на 1 годинка. Все още се плаши от резки жестове, защото дълго време е бил малтретиран, но никога не е проявявал агресия към човек.
Макс се дава за осиновяване само за домашен любимец на отговорни и търпеливи хора. Има направени всички необходими изследвания. Той е кастриран, ваксиниран и обезпаразитен. Всеки, който иска да си осинови питбул, нека пише на мейл адреса на Dnes.bg и ние ще го свържем с доброволците.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Може ли AI да унищожи света с фабрика за кламери?
ЕС не е сигурен дали САЩ ще наложат максимум 15% мита на износа на блока
Лагард: Ангажиментът на България да наблюдава публичните финанси е изключително важен
Dow се срива с 600 пункта, след като сортът Брент премина нивото от 100 долара*
Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ бележат рязък спад
Установени са проблеми по проекта за завод за барут между Rheinmetall и ВМЗ
3 зодии започват нов етап от живота си на 24 юли 2026 г.
Полицаи спасиха бедстващ щъркел от огнения капан в Асеновград (+ВИДЕО)
Върнаха 54 хил. евро на петима пострадали от телефонни измами
Наш национал приключи в Цуг
Вратар на Ман Сити става съотборник на Илия Груев
ОФИЦИАЛНО: Астън Вила привлече Гарначо
От Левски изригнаха заради една от звездите си
Вестник похвали Папазов за представянето срещу Хайденхайм
Болоня иска Божинов за заместник на Лукуми
Поверия и забрани за Света Анна на 25 юли
От класика до неонови цветове: 10 идеи за летен педикюр
Нумерологична прогноза за август 2026
Пилешко с чесън и сос с кисело мляко
Предаването Boec.bg по Bulgaria ON AIR тръгва от 1 август с нов водещ
Изберете пейзаж и вижте какво ви очаква през август 2026
Психология за родители: Първата година – основи на доверието и сигурността
490 000 българи с диабет срещат трудности в лечението
Нови възможности за обучение по клинична психология в УМБАЛ „Лозенец“
Болест на Хаф – рабдомиолиза след консумация на риба и ракообразни
Кои храни е препоръчително да се избягват по време на бременност?
Как по естествен начин да предпазим кожата си от вредите на слънцето?
Бивш депутат и дипломат: Румен Радев можеше да откаже на САЩ, без да се допитва до НС
Областният управител на Варна благодари на пожарникарите за реакцията при проливния дъжд
Коцев: Готвим промяна на ПУП-а за „Чайка“, така че зелените площи да бъдат запазени
Над 2300 лекари практикуват във Варненско, джипитата са над 280
Обособиха местостоянки за туристически автобуси до Римските терми
3 години и 8 месеца затвор за мъж, разпространявал фентанил във Варна