Правителственият самолет "Еърбъс 319" ще извърши в понеделник нов полет до Триполи за евакуация на български граждани, съобщават от пресцентъра на Министерството на външните работи /МВнР/.
Във връзка с това МВнР призовава желаещите да се евакуират с този полет предварително да заявят това свое намерение в българското посолство в Триполи.
Комуникациите в Либия са възстановени, работят мобилните оператори и стационарните телефонни линии. Желаещите да се евакуират български граждани трябва да се явят на летището в либийската столица на 28 февруари, към 10.00 ч. местно време.
Сборният пункт на летището е в лявата част на терминала пред ВИП-зоната, където ще има и представител на българското посолство в Триполи. Българските граждани трябва да носят със себе си задграничен паспорт, вода и лека храна.
От МВнР призовават настоятелно българските граждани, които все още се намират в Либия, да използват всички възможности за евакуация в следващите дни. Тъй като повечето чужди граждани вече са напуснали страната, се очаква в близко време значително да намалее броят на изпращаните от различни държави полети и кораби за евакуация.
Призовават се онези български граждани, които не желаят да се евакуират от Либия, изрично да информират за това българското посолство в Триполи.
Телефоните за връзка с посолството и консулската служба в Триполи са (00218 21) 3609988, 3605625 - централа; мобилен номер на временно управляващ консул - 00218 91 366 51 98; факс - 00218 21 3609990.
Адресът на посолството е ул. "Салма Бен Ал Укуа" 5-7, Триполи.
Таксита превозиха повечето от българите, пристигнали в Букурещ
Всички българи, които пристигнаха от Либия със самолет на летището в Букурещ, са в добро здравословно състояние, съобщи за БТА управителят на русенската лицензирана фирма "Демар такси" ООД Явор Любенов.
Фирмата извършва транспорт на пътници по маршрута Русе - Букурещ - Русе и към 6.10 часа тази сутрин приели обаждане да изпратят коли до Букурещ, за да приберат българите.
Така автомобилите превозили повечето от сънародниците ни до родните им градове в България. Любенов шофирал едната кола, с която закарал двама мъже до Враца.
Всичко е наред с тях, но са уморени от дългия път. Първо са кацнали в Малта, където румънският самолет е презаредил. Около 3 дни е било пътуването им до Букурещ - заради контроли, проверки, забавяния по границите, каза шефът на таксиметровата фирма по информация от пътниците си.
Повечето от българите идвали от Триполи, а друга част - от Бенгази. Те му разказали, че не са имали проблеми и не били чули нито един изстрел. Прибирали се, защото ситуацията все повече се усложнявала.
Голяма част от фабриките прекратили работа, тъй като били спрени доставките на материали. Изчезнали и хранителните продукти от магазините, както се случвало преди гражданска война.
Някои от българите работили в сферата на строителството, други - в химически завод за производство на сплав за материали за алуминиева дограма. Имало и инженер. Сред българите, които били превозени, нямало деца - били 3 жени, а останалите - мъже.
Освен за Враца трима били закарани до Плевен, шестима с микробус до Варна, един за Бургас, мъж и жена - семейство, за Велико Търново.
Други двама - също семейство, били от Видин. Тях ги закарали до автогарата в Русе, откъдето щели да си хванат автобус за София, тъй като там живеела дъщеря им.
Двама щели да пътуват с влак до Стара Загора и таксито ги оставило на русенската жп гара.
Останалите трима щели да пътуват със самолет от Букурещ до София, обясни още Любенов.
Украински самолет евакуира шестима българи
Украински самолет евакуира от Триполи в Киев 34 души, сред които шестима българи, съобщава местното електронно издание "Подробности".
Сред останалите 28 пътници на борда са 13 украинци, осем сърби, двама хървати и един румънец.
Това е четвъртият самолет, изпратен от Украйна, за да прибере нейни граждани от обхванатата от размирици Либия, подчерта представител на министерството на външните работи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна има около шест месеца, за да отнеме инициативата на Русия на бойното поле
Индексите в САЩ затвориха с малки повишения в сряда заради несигурността около Иран
На какво се дължи високата доходност на ДЦК?
Норвегия се включва във френската инициатива за ядрено възпиране
Фондовете за богатство в Абу Даби набират милиарди от продажби на акции
Ще получат ли лекарските асистенти в спешната помощ първа категория труд
Църковен празник на 28 май и поверия според народните вярвания
Времето днес, 28 май: Купести облаци с дъжд и гръмотевици, има условия и за градушки
Хороскоп за 28 май 2026: Интересни новини за Близнаците и нови възможности за Рибите
Рецепта за розова лимонада
5 знака, че тялото ни е под хроничен стрес
ГДБОП удари наркоканал в столичния квартал "Дружба", арестува 7 души
Мега реванш или огромен германец: Какво е бъдещето на Усик?
Барса с голям трансфер
ЦСКА пак се самовзривява
Септември и Янтра излизат в мача на сезона
Септември София – Янтра Габрово
Спортът по телевизията днес, 28 май
Нумерологична прогноза за 28 май
Силни поверия за Черешова задушница
Задължителни ястия за Черешова или Спасовска задушница
Таро карта за 28 май, четвъртък
Дневен хороскоп за 28 май, четвъртък
Лесен кекс за Черешова задушница (рецепта)
Хибридите остават най-търсените коли в Европа
"Възраждане": Потулват дело срещу двама украински терористи, обикаляли трасето на газопровод у нас
Варна посреща 1 юни с богата програма и Ден без автомобили
Събират занаятите и професиите, практикувани във Варна през последното столетие, в изложба
Варна посрещна Павлин Надворни (СНИМКИ)
Слагат фотоволтаици по социални сгради във Варна
НАСА откри нов материал с потенциал за бъдещи лунни мисии
ЕКА избра две нови „Скаут“ мисии за изследване на горите и земната атмосфера
Firefly Aerospace спечели договор за 75 млн. долара: Ще достави дронове на Луната
Redwire достави на ЕКА прототип на роботизирана ръка за лунния модул Argonaut
Ще има ли геомагнитни бури до края на май: Прогноза за космическото време
НАСА планира изграждането на лунна база с размерите на град