Софийският градски съд (СГС) остави за постоянно в ареста председателя на Административния съд в Бургас Атанас Вълков, който е обвинен в "пране на пари" и фалшифициране на документи.
За да мотивира решението си, съдът цитира показания на анонимен свидетел, който разказва как магистратът му споделил, че ще стане богат, ще има връзки с институциите и ще придобие недвижим имот. Свидетелят, който се смята за близък на магистрата, разказал пред разследващите как научил от Вълков, че си е купил пишещи машини за да състави документи от средата на миналия век. Един от напечатаните дори бил залят със зелен чай, за да изглежда така сякаш е съставен през 1955 г. При претърсване в кабинета на Вълков в Бургаския съд са намерени две пишещи машини и протокол от 1955 г.
Като юрист е следвало Вълков да знае, че използването на фалшиви документи води до тежки последици, записа съдът в мотивите си. От мотивите на съда днес стана ясно, че претенциите за дванайсетте декара към Приморско започнали още през 2007 г., когато от лице, представило се като Димо Ненков, като наследник на Иван Габровски е постъпила молба за възстановяване на имота в Районния съд в Несебър.
Няколко месеца по-късно Окръжният съд в Бургас потвърждава решението за възстановяване на земята. На 21
май 2009 г. между всичките наследници на Иван Габровски, сред които Ненков и майката на магистрата - Руска Вълкова е сключен предварителен договор, касаещ същите 12 декара. Според документа Вълкова купува от роднините си целия имот. Няколко месеца по-късно от името на продавачите е пусната нова молба в съда, в
която се иска предварителният договор да бъде обявен за окончателен.
За съдействие магистратът търси свой познат - адвокатът Иво Бинев, на когото дал подписаната молба от всички
наследници и пълномощно също от тях. Преди дни адвокатът свидетелствал, че колегата му Вълков го убедил, че подписите върху двата документа са истински. Експертизи обаче стигат до заключението, че исковата молба на Димо Ненков от 2007 г. и всички подписи на наследниците на Иван Габровски са фалшиви и не са поставени от тях.
Междувременно магистратът потърсил агент за недвижими имоти в Бургас, чрез която се опитал да продаде дванайсетте декара в Несебър. Посредничката споделила на свои колежки, че в Несебър на първа линия до морето се продава недвижим имот. През март тази година се появил и кандидат купувач. Разследващите установили, че основно действащо лице при договарянето е именно магистратът, а разпитвайки Димо Ненков и всички наследници без майката на Вълков се установило, че техният баща никога не е имал имот в Несебър. Появилият се купувач е агент под прикритие, когото разследващите внедрили.
Той се представил с името Драгомир Митрев. Помагал му в схемата и друг негов колега под прикритие. Така на 31 март лицето с име Драгомир Митрев като купувач подписал предварителен договор, че купува дванайсетте декара в Несебър срещу близо два милиона и 300 хил. евро. Тогавае заловен и магистратът.
Разследването в самото си начало тръгнало срещу неизвестен извършител, но не за пране на пари и фалшиви документи, а за получен подкуп. То било водено срещу неизвестен извършител, който според адвокатите на Атанас Вълков бил посочен без име, но с длъжност - председател на административен съд в Бургас.
Решението на СГС от днес, тримата адвокати и Вълков могат да обжалват пред по-горната инстанция. Отстраненият от ВСС председател на съда изрази съжаление, че се намира в съдебна зала в качеството си на обвиняем.
(БТА)

Wall Street затвори на червена територия след серия от разпродажби на технологични акции
Всички обичат AI: SoftBank купува компания за центрове за данни за 4 млрд. долара
Чарли Бъртън: Инвеститорите на дребно показват по-голяма устойчивост на пазарните спадове
Зеленски е поискал от Тръмп 50-годишни американски гаранции за сигурност
Четири въпроса, които могат да влошат взаимоотношенията между САЩ и Китай
Китай намалява препродажбата на втечнен газ на фона на падащите спот цени
При чувствителна кожа трябва да внимаваме с тези храни и съставки
Навиците у дома, които предизвикват акне
Шест симптома на депресия, издаващи риск от деменция
В тази държава глобяват за отворен прозорец на паркиран автомобил
Късна емисия
Босът на Вила е категоричен: Рано е да говорим за титла
Ипсуич приземи лидера в Чемпиъншип
Дилета показа бременно коремче от Дубай + СНИМКИ
Сангаре: Чувствам се по-силен, но често губя баланс
Лудогорец спъва крило за Депортиво
Черно море удари Рилски в баскетболното супердерби
Дневен хороскоп за 30 декември, вторник
Месечен хороскоп за януари 2026
3 нискокалорични рецепти за Нова година
Седмичен хороскоп за 29 декември 2025 – 4 януари 2026
Изберете цвете и вижте как ще се промени съдбата ви
Йорданка Ушева-Цонева: През 2026-а очаквайте внезапни обрати и бързо обновяване
Трагедия на пътя! Катастрофа взе две жертви в Прохода на Републиката
Черно море Тича "взриви" Двореца с победа над Рилски спортист (СНИМКИ)
Путин подписа закон, забраняващ решения на чуждестранни съдилища в Русия
Шест детски градини във Варна ще работят и на 30 декември
25-годишен удари патрулка и полицай при опит да избяга
Тъжна вест! Внезапно почина джудистката Мария Митева
Изчезнал робот в Антарктида се завърна с обезпокоителни новини
Метеоритът Гоба: Защо не е оставил кратер след себе си
Защо някои физици смятат, че живеем в черна дупка: Има причини за това
Нова квантова теория обяснява защо е невъзможно да се върнем в миналото
Китай изстреля нов усъвършенстван метеорологичен спътник
До 10 години Русия ще построи атомна електроцентрала на Луната