С нови 3,3% нараснаха необходимите средства за нормално съществуване в страната през първото тримесечие на 2011 г.
В стойностно изражение сумата достигна до 528,14 лв. на човек на месец, което означава, че 4-членно домакинство (2-ма възрастни + 2 деца) трябва да притежава 2112 лв., за да си плаща сметките, да се храни, облича и почива спрямо нормалните български стандарти.
Това сочат данни на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за месец март.
За една година издръжката на живот е нараснала с 156 лв. за домакинство от 4-ма души.
Границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизненоважни стоки и услуги за физическо оцеляване достигна 199,14 лв. на 1 лице, което показва ръст с 4,0% спрямо предходното тримесечие, а на годишна база – със 7,0%.
Според КНСБ от началото на годината се наблюдава трайна тенденция на покачване на цените на основни хранителни стоки.
Поскъпването общо при хранителните стоки, напитки и тютюневи изделия през първото тримесечие е 5,6%, а в годишен план ръстът е от 11,5%, който е своеобразен рекорд и излиза извън обичайните параметри през последните три години, отбелязват от синдиката.
Групата „Хляб и зърнени храни” отбеляза средно поскъпване с 8,5%, при цените на хляба поскъпването е с 10,1%, а при хлебни и тестени изделия – със 7,7%, пшеничното брашно поскъпва през първото тримесечие с 6,3%, а на годишна база – с 37,8%.
Особено чувствително върху издръжката на живота се отразява поскъпването на групата „Захар, мед, шоколадови и захарни изделия” – с 16,3%, като водещо е поскъпването при захарта с 35,1%, а при шоколадовите и захарните изделия – средно с 8,2%.
Традиционно високи за сезона се задържаха цените на плодовете и зеленчуците. Като цяло плодовете са поскъпнали с 9,0%, а зеленчуците – с 23,3%.
При „Животински и растителни масла” е регистрирано нарастване с 4,6%. Слънчогледовото олиото отбеляза ръст от 2,7%, а на годишна база с 42,7%. Маргаринът е по-скъп с 2,2%, а кравето масло – с 11,2%.
От синдиката смятат, че е необходимо незабавно повишаване на минималната заплата за страната. Всяко нейно увеличение би гарантирало не само социален ефект, но и икономически, твърдят от КНСБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как Гърция създава „Кентавър“ - една от най-ефективните системи срещу дронове
Украйна търси с какво да замени Patriot заради постоянния дефицит на ракети
Кризата в Иран може да нанесе най-тежкия удар на страните от Персийския залив от 90-те
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Мъж загина в пожар в столичния квартал "Васил Левски"
Късмет и успех за 6 китайски зодии на 20 март
Калин Стоянов сезира прокуратурата за натиск и злоупотреба от Иван Демерджиев
Иран екзекутира трима души, задържани за протестите срещу режима
Ясно е бъдещето на звездно дуо на Лудогорец
Марко Дуганджич отрязал още един клуб заради Левски
Сериозни проблеми мъчат Лудогорец
Добра и лоша новина за Левски
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Голям проблем за Италия в битката за класиране на Мондиал 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
Време е за приказки!
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Жена загина прегазена от автобус във Варна
Без ток във Варна на 19 март 2026
Времето във Варна на 19 март 2026
Честваме паметта на светите мъченици Хрисант и Дария
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?