Агенция "Митници" вече обжалва решението на съда, с което беше върнат лицензът за управление на данъчен склад на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, съобщиха от ведомството.
От своя страна пък министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков ще сезира Комисията за защита на конкуренцията дали доставчикът на керосин за летищата (Лукойл Авиейшън, чийто лиценз не беше отнет) има господстващо положение и не си изпълнява функциите.
„От мотивите на съда научих, че една от причините да не се допуска предварително изпълнение е, това че доставчикът на керосин е казал, че ако не работи Лукойл, няма да има керосин за самолетите. Това е компания, която може да си купи керосин откъдето иска“, мотивира решението си министърът пред БНТ.
„И аз се питам доставчикът на керосин ли не си изпълнява задълженията, тъй като има господстващо положение. Или доставчикът на доставчика има господстващо положение, с което се злоупотребява“, добави Трайков.
Той уточни, че няма отношение към съдебната битка между Агенция „Митници" и „Лукойл", а само към пазара.
Направено е всичко възможно, за да функционира пазарът и да няма ощетени потребители.
„Гориво има колкото искате и в България, и около България", допълни министърът.
Според него е имало период на несигурност около решението на съда, тъй като вносителите не смеели да внасят големи количества, защото с връщането на лиценза Лукойл пак влезе на пазара.
С решението си съдът казал на останалите, че е „по-добре да не внасяте много, защото големият играч е отново на пазара“.
Според Агенция "Митници" административният съд неправилно е приел, че "Лукойл Нефтохим Бургас" АД е доказало вида и размера на претендираните вреди, както и вероятността за тяхното настъпване.
Административният съд е изградил тезата си върху представените от жалбоподателя договори за доставка на нефт и готова продукция и значителните вреди, които дружеството претендира, че ще претърпи като неустойка за неизпълнение на ангажиментите по договорите.
При внимателния прочит на договорите продавачът е "Лукойл България" ЕООД, което е друго дружество, посочват от агенцията.Агенция "Митници" смята, че е нарушен принципът на равенство на страните и не е предоставена равна процесуална възможност за защита.
Съдът игнорира и обстоятелството, че "Лукойл Нефтохим Бургас" АД е имало достатъчно време да подготви дейността си за работа при условия, изключващи прилагането на режим "отложено плащане на акциз", посочват от агенцията.
Оттам заявяват, че отнемането на лиценза, респективно спирането на дейността на "Лукойл Нефтохим Бургас" е закономерна последица от неизправното поведение на предприятието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 6 юли
Анкета: Докога ще продължи ралито при компаниите за чипове?
Защо надделяват популистките тенденции в крайнодесния политически спектър
Любомир Дацов: В средносрочната рамка не е планирано дефицитът да влезе в норма
Dow затвори над 53 хил. пункта за първи път
Собственикът на "Северен поток" няма да получи застраховка заради взривовете
Ново хапче за отслабване предизвика бум във Великобритания
За пръв път в историята Китай изпревари Япония по продажби на автомобили в Европа
Лесна рецепта за пилешки дробчета с ориз и тиквичка
Къде точно спира нощният автобус по линия N1 в посока "Младост"?
Испания надхитри Португалия в мегасблъсък
Ексклузивно в Gol.bg: Левски е на крачка от нов милионен договор!
Борац – Левски: Кога, къде и по коя телевизия да гледаме мача?
Левски или ЦСКА? Чочев каза дали напуска Лудогорец!
Министър Керязов се срещна със Стефан Ботев и Асен Златев
Левски готви седми трансфер: Шампионите работят по три варианта за нов централен защитник
Лилиум – как да я отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Дневен хороскоп за 7 юли, вторник
Мощният портал на 7/7 отключва късмета за 3 зодии
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша