IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Три години след взривовете в Челопечене още чистят бомби

На 3 юли 2008 г. гръмнаха военни складове с 1500 тона боеприпаси

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Три години след взривовете край Челопечене военните още чистят бомби. Очаква се окончателното почистване да стане до Нова година, а дотогава и експертната комисия ще е приключила работата си и ще представи материалите на прокуратурата, прогнозира зам.-министърът на отбраната Валентин Радев на пресконференция във войсковия район 2138 - Челопечене.

По думите му остава да бъде извършено дълбочинно прочистване на т.нар. Технически район 3, за което военните ни експерти не разполагат с необходимата техника.

Като друга опасност Радев посочи река Лесновска и местни водни площи. Възможно е там да се наложи да се работи и до пролетта.

Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик, който участва в пресконференцията и заедно с другите официални лица наблюдава демонстрации по прочистване в района, заяви, че миналата година е подписал с Радев споразумение за втората фаза, която да включва дълбочинно прочистване на Технически район 3 и околните водни площи. За този проект правителството на САЩ задели приблизително 3,18 млн. долара, посочи Уорлик.

По думите му дейностите по тази фаза вече са започнали и предстои да бъдат приключени до следващата пролет. Медиите бяха поканени днес в бившето поделение за утилизация на боеприпаси, в което на 3 юли 2008 г. се взривиха огромни количества боеприпаси, за да получат информация за хода на третата операция "Горещо лято", която започна на 5 август т.г. и която цели окончателното прочистване на района на Челопечене.

От българска страна участва специализирана тактическа група с шест подчинени формирования от общо 57 военни и цивилни служители и 14 машини. От началото на операцията до момента са открити 2414 боеприпаса, 1099 - от Sterling, които се унищожават в района на поделението и на полигона "Сливница". До момента са унищожени 956 от тях.

Sterling е наела 24 души от местното население, които да извършват определени дейности в операцията срещу
заплати от 800 лева. Операцията през 2008 - 2009 г. струваше на българския данъкоплатец 1 млн. и 37 хил. лева, каза на пресконференцията генерал-лейтенант Атанас Самандов, командващ на Съвместното командване на силите.

Заместник-министър Радев, който след взривовете през 2008 г. като военен експерт тогава работи на мястото на инцидента, каза на пресконференцията, че се работи и за превъоръжаване на специалните ни части с ново оборудване.

Планирани са около 700 000 лева, три процедури ще бъдат открити - за доставка на робот, за тежки костюми и за устройства за дистанционно контролирано взривяване, които ще помогнат и на военните ни, които са на мисии.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата