Метеоролозите, сеизмолозите и учените, извършващи мониторинг на Черно море, няма да получават цялата си месечна заплата до края на годината, а ще им се плаща за една седмица по-малко заради недостиг на средствата.
Месечното им възнаграждение ще стане 540 лв., обяви председателят на академията акад. Никола Съботинов.
За пореден път председателят на БАН заяви, че бюджетната субсидия за Академията за 2011 г. от 59 млн. лв. "покрива" само 70% от необходимите средства за фонд "Работна заплата".
Акад. Съботинов каза, че е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов, към което е било приложено и писмо от директора на НИМХ-БАН.
В него Георги Корчев е описал тежкото състояние на института и невъзможността метеоролозите да използват неплатен отпуск, защото, ако излязат в него, трябва да се "спрат прогнозите за времето".
Те обаче ще продължат да работят по една седмица месечно "без заплати" до края на годината, защото извършват важни дейности, а и БАН всеки ден изпраща информация до европейски институции, обясни акад. Съботинов.
Той каза, че от началото на 2011 г. всички институти в Академията са излизали в неплатен отпуск заради недостиг на средства.
“Не знаем дали ще можем да платим до края на годината и разходите ни за електроенергия, вода и отопление”, добави акад. Никола Съботинов.
Председателят на БАН заяви, че очаква министърът на финансите Симеон Дянков да участва в заседание на Съвета на настоятелите, на което да се обсъди искането на академията за бюджетна субсидия от 109 млн. лв. за 2012 г.
“Ако бюджетът на БАН за догодина остане отново 59 млн. лв., учените ще решат дали да участват в протести”, обяви акад. Съботинов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румяна Дечева: Судан е в най-тежката хуманитарна криза в света
Правителството внесе в парламента проектобюджета за 2026 г.
Пазарът е залят с петрол въпреки нуждата от възстановяването на резервите
Уорш: Рисковете за инфлацията отслабват, ще гарантираме ценовата стабилност
Финансовото министерство очаква дефицитът към юни да достигне 1,9% от БВП
Европейските борси се оцветиха в червено заради притеснения за лихвите в САЩ
Мощната буря в София остави квартали без ток, наводнени са подлези и улици
Европа се "топи" в рекордни жеги, у нас идват бури и градушки
Централна емисия
Цончо Ганев: Демографската криза няма цена, а бюджетът е без визия
След полунощ между 20 000 и 50 000 мълнии ще ударят България
ЦСКА 1948 и Марибор с голово шоу
Хари Кейн пренаписа историята: Надмина Пеле и донесе драматична победа на Англия
ПО МИНУТИ: Англия – ДР Конго 2:1
Обявиха Франция за №1 на Мондиал 2026
Черно море направи 0:0 с Локомотив Горна Оряховица
Билетите за ЦСКА – Дери Сити се разпродават: Отвориха и сектор „В“
3 зодии със заслужен късмет на 2 юли 2026
3 цвята, с които всяка жена над 40 изглежда добре
10 трика, които ни пазят от ретрограден Меркурий до 23 юли
5 подправки, които можете да гледате на балкона
Бърза баница с майонеза
Дневен хороскоп за 2 юли, четвъртък
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
Родители протестираха във Варна
Освободиха Кристиан Димитров след повече от 10 години начело на спорта във Варна
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати