Близо 40 преподаватели от три университета с принадлежност към бившите служби оповести Комисията по досиетата.
Проверени са над 400 души в СУ "Св. Климент Охридски", Икономически университет-Варна и Университет по библиотекознание и информационни технологии.
Проверката е била сред ректорите, заместник-ректорите, деканите, заместник-деканите, директорите на филиали, директорите на департаменти и ръководителите на катедри в държавни и частни висши училища и университети, уточняват от комисията.
Във Варна са проверени 56 човека, само за двама от тях са с установена принадлежност към бившите служби.
От 339 в СУ са установени 35-ма с принадлежност, а от 24-ма проверени в Университета по библиотекознание и информационни технологии са установени двама.
Сред имената, които правят най-сериозно впечатление в оповестените списъци за Софийския университет, личат имената на кандидата за ректор на СУ на последните избори – проф. Валери Стефанов (с псевдоним Андрей Николов), ръководителя на катедра "Политология" във Философски факултет от 2007 г. до 2011 г. проф. Георги Карасимеонов (с агентурно име Явор), заместник-ректора на СУ от 2003 г. до 2007 г. проф. Георги Бакалов (с псевдоним Борис) и декана на Юридически факултет от 2006 г. до 2011 г. проф. Тенчо Дундов.
Няколко преподаватели пък са останали съпричастни към дейността на службите и след 10 ноември 1989 г.
Това са проф. Георги Карасимеонов, ръководителят на катедра "История на философията" във Философски факултет от 2007 г. Георги Каприев, ръководителят на катедра "Систематическо и практическо богословие" в Богословски факултет от 2004 г. до 2008 г. Димитър Киров, ръководителят на катедра "Физика на кондензираната материя" във Физически факултет от 2003 г. до 2007 г. Михаил Михов, ВИД ръководител на катедра "Общо, индоевропейско и балканско езикознание" във Факултет славянски филологии от 2009 г. до 2010 г. Румяна Станчева, ръководителят катедра "Романистика" във Факултет по класически и нови филологии от 2003 г. до 2007 г. Стоян Атанасов.
Комисията е установила принадлежност към бившите комунистически служби на още едно лице от СУ, данните за което обаче не подлежат на публикуване по силата на чл. 30, ал. 1, т. 1 от закона, уточняват от комисията.
Съпричастни към дейността на службите в Университета по библиотекознание и информационни технологии са ректорът Стоян Денчев и Зам.-ректорът от 15.11. 2004 г. до 18.11. 2008 г. - Иван Белчев.
Във Варненския икономически университет има само 2 имена - тези на Зам.-ректорът от 2006 г. до 2007 г. доц. Марин Нешков и доц. Апостол Апостолов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Разпродажби при чиповете повлякоха надолу S&P 500 в началото на седмицата
83% от потребителите са използвали куриерски услуги за онлайн покупките си през миналата година
Кадър на деня за 24 август
Тръмп ескалира спора с Канада със захлаха за удвояване на митата върху колите
САЩ искат да узаконят перманентно таксата от над 100 хил. долара за работнически визи H-1B
Какво ще избере Кевин Уорш – намаляване на лихвите с подкрепа на икономиката или банковата система
3 зодии отново вкусват щастието на 25 август 2026 г.
Бавното отдалечаване: Знаци, че любим човек се дистанцира
Издирват Стоян Колев след бягство от домашен арест
Никола Цолов с първи тест във Формула 1
Късна емисия
Нетаняху: Иран се опита да убие един от синовете ми
Защо Ландо все още може да мечтае за нова титла
Спортът по телевизията днес, 25 август
Екип на Въздушния може да удари 100 милиона долара на търг
Челси удари Фулъм в трилър, въпреки безумията на вратаря си
Мачовете по телевизията днес, 25 август
Мален избухна с хеттрик, след хеттрик от асистенции на Дибала
Таро карта за 25 август, вторник – Десетка пентакли обърната
Гадание по кръга на Нострадамус
Дневен хороскоп за 25 август, вторник
Театър „София“ открива 60-ия си юбилеен сезон
Женски хороскоп за септември 2026
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Травмата в детството може да промени способността за изпитване на удоволствие
Ако искате да сте здрави на възраст, хранете се на по-малки интервали
Повишени амилаза и липаза без панкреатит – кога причината е синдромът на Гуло?
Пуснаха първата генна терапия за рядко нарушение на обмяната на гликогена
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
418 часа в български води: „Грийнпийс“ разкри мащаба на руския сенчест флот
Лекарският съюз: Професионалната отговорност не допуска компромис с имунизациите
Икономисти: След сравнително високата дефлация през юни цените отново тръгват нагоре
И с парно, и на ток сметките ще са по-високи тази зима
Експерт предупреждава за финансова криза: Признаците са невъзможни за пренебрегване
Дунав пресъхва, а Европа не действа