BGONAIR Live

Гърция – между гнева и страха

Преглед на печата на 18 юни 2012 година

Гърция – между гнева и страха

Въпреки че Европа продължава да трепери за запазването на единната си валута, все още Гърция не може да излъчи победител от изборите, които приключиха на 17 юни в 19.00 часа.

"Труд" информира, че Консервативната дясноцентриска гръцка партия "Нова демокрация" и радикалната левица СИРИЗА не можаха да излъчат до късно снощи ясен победител в изборната си битка. Затова пък първите резултати от екзитполовете показаха твърде малка разликамежду СИРИЗА и "Нова демокрация". Засега водеща е демократичната партия, която по първоначални данни има между 27,5 и 30,5 процента.

Според водещото заглавие на "Капитал Daily" Гърция е между гнева и страха. Предварителните резултати от вота в Гърция показват крехка победа на поддръжниците на Европа. Според кандидат за депутат от "Демократична левица" Костас Теофилактос хората в южната ни съседка са били мотивирани да гласуват по две причини - или от страх, или от гняв.

От една страна страхът ги тласка към партиите, подкрепящи непопулярния антикризисен план. Гневът пък от друга - ги кара да гласуват за отхвърлянето му, уточнява на вътрешна страница "Капитал Daily". С тези дума Теофилактос описват атмосферата, в която Гърция проведе в неделя вторите за по-малко от два месеца извънредни парламентарни избори, от които зависи оставането й в еврозоната и избягването на икономически
крах.

Преди Меркел да ни изхвърли от еврозоната, ние ще изритаме Германия от Евро 2012. Това скандира цяла Гърция в деня на изборите, пиша на първа страница "Стандарт".

Печатът на 18 юни обръща внимание и върху нашите проблеми, като водеща тема си остават протестите в София и страната. Седмицата завърши с драматичен обрат в хода на протестите, породени от промените в Закона за горите, отбелязва "Сега".  На 17 юни по обед жители на Банско, Разлог и околните селища блокираха главния път Е-79 при Симитли в знак на протест срещу наложеното от президента вето върху закона. С тях беше депутатът
от ГЕРБ и бивш кмет на Разлог Любен Татарски, който горещо брани закона. Контрапротестът защитава изграждането на ски писти с лозунгите "Работа, бизнес, инвестиции не са мръсни думи" и "Да спрем екологичния рекет".

Протестът на Е-79 край Симитли беше абсолютно незаконен, допълва по темата "Дума". Изданието се позовава на кмета на Симитли Апостол Апостолов.Екопротестът всъщност е поколенчески протест, смята социологът Мира Радева. В своя анализ за "24 часа" тя изтъква причините за напрежението: "Първата и основната, според мен не е
в екологията, а в начина, по който са поставени младите хора в България. Те викаха срещу свръхматериалния свят, с който се опитваме да ги заградим, смята Радева. В своя коментар тя правианалог между събитията от миналата седмица и протестните движения на младежите през 60-те години във Франция и САЩ, коитодоведоха до генерална промяна на съвременното общество. Младитехора тогава реагираха точно срещу буржоазния фалшив морал и ценности", допълва Радева.

Още една гореща тема в печата за деня е проблемът с бездомните кучета. Според "Дума", оставката на Йорданка Фандъкова като кмет на София става повече от наложителна, след като втори човек почина в столицата след смъртоносни нахапвания от бездомни кучета.

Не остава пренебрегнат и въпроса за Закона за събедната власт и първото президентско вето. В интервю за "Стандарт" зам.-председателя на парламентарната група на ГЕРБ Искра Фидосова, разяснява волята на държавния глава. "Имаме вариант да отпадне спорният текст. Както и вариант да дадем възможност на ВСС да преценява, като сложим думичката "може". Защото сега сме казали, че или се възстановява на заеманата преди избора длъжност - съдия, прокурор или следовател, или с една степен по-високо.И трябва даго разделим на две хипотези - да кажем, че възстановяването на заеманата преди да бъде избран длъжност става ex lege /б.р. - посилата на закона/, а относно възможността за назначаване на длъжност с една степен по-висока - да може да преценява ВСС.

Третият вариант е да остане сега действащият вариант с проблема,който съществува за всички тези магистрати. Но се притесняваме,че ако не намерим балансиран вариант, ще демотивираме млади магистрати, които биха искали да влязат във ВСС или в инспектората, но не биха приели да бъдат избрани, защото няма даимат възможност за кариерно развитие 9 г. - първо ще са на мандат, а след това 4-5 г. ще чакат атестация", конкретизира Фидосова.

В. "Сега" алармира, че пенсионната реформа на ГЕРБ, маскирана зад аргументите за стабилизиране на бюджета на държавното обществено осигуряване, на практика е ограничила достъпа до пенсия само на хората, които
не търсят вратичка за по-ранно излизане от пазара на труда, Това показват окончателните данни на НОИ за новоотпуснатите пенсии. Реформата уж трябваше да ограничипо-ранното излизане в пенсия, но данните на НОИ показват, че и през 2011 г. 1/3 от българите са успели да напуснат пазара на труда преди общоприетата тогава възраст от 60 г. за жените и 63 г. за мъжете. Това е станало чрез освидетелстване от ТЕЛК или заради опциите за ранно пенсиониране.

И докато политиците не спират да се изненадват от протестиращи хора, то, според политологът Татяна Буруджиева няма да има изненади на изборите догодина. Пред "Новинар" анализаторът прогнозира: "Аз
винаги съм твърдяла в последните месеци, че парламентът ще бъде от 5-6 партии. Виждаме обаче, че социологическите агенции казват твърдо три. И това е така в момента, в смисъл, че твърдо влизат три партии."

Затова пък според икономическите новини на "Труд" става ясно, че се бавят европарите с месеци. 204 фирми
чакат повече от два месеца да подпишат договорите за общо над 144 млн. лв. по европейска програма "Конкурентоспособност". Проектите им са одобрени още през април. Заради проверка на административни документи, информацията за която може да се получи от НОИ, НАП и публични регистри, както и заради реорганизация в министерството на икономиката парите не са тръгнали към бизнеса и не се знае кога това ще стане.

До месец започваме предпроектното проучване за 7-ми блок, съобщава в интервю за "Монитор" Валентин Николов, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Сформираната междуведомствена параметрите и да бъде възложено предпроектното проучване за 7-миблок. "Работната група по принцип се е насочила към
технологията лека вода под налягане. Тази технология най-вероятно ще бъде записана и в решението на кабинета. Такива са руските, корейските, френските и американските реактори", подчертава Николов.
От страниците на "Преса" става ясно, че в разгара на туристическия сезон БДЖ остана без спални вагони. За първи път услугата няма да се предлага в нощните влакове почти през цялото лято. Още от края на 2011 г. всичките 12 спални вагона започнаха да излизат поетапно за ремонт. Това трябваше да се компенсира с доставката на 30 нови вагона от Турция през април и май. Първата партида обаче ще пристигне у нас с близо 3 месеца закъснение, съобщава за вестника транспортният министър Ивайло Московски.

Следващата новина, свързана с Българското черноморие, е написана от "Новинар". Вестникът съобщава за инцидент, при който мина е изплувала на плажа край Каваците. Намереният боеприпас е бил обезвреден от сапьорски екип. Говорителят на МВР-Бургас Цветелина Раднева припомни, че миналата година също е била
намерена морска мина. Единственото, което екипите на МВР могат да направят в случая, е да я обезвредят.

И като за разхлада на финал, председателят на Съюза на пивоварите Александър Грънчаров обяснява пред "Преса", че европейското  първенство по футбол и спортните събития това лято ще съживят консумацията на бира у нас с близо 5 процента.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата