Екоорганизациите от коалицията „За да остане природа в България“ ще поискат от президента Росен Плевнелиев да наложи вето върху приетия през миналата седмица Закон за изменение и допълнение на Закона за устройството на територията (ЗУТ), съобщиха на пресконференция представители на коалицията.
По думите на природозащитниците текстове от Закона за устройството на територията противоречат на европейското законодателство в областта на околната среда и на българската Конституция.
Адвокат Свилен Овчаров от организацията „Зелени адвокати“ припомни, че неправителственият сектор заведе дело в Комитета за прилагане на Орхуската конвенция на ООН поради ограничения достъп до правосъдие, свързан с невъзможността да бъдат обжалвани общи и подробни устройствени планове и разрешителни за строеж, одобрени по ЗУТ.
На 4 октомври Комитетът е излязъл с решение, че законът действително не позволява участието на гражданското общество в процеса на развитие на градската среда и териториалното планиране, тъй като е забранен достъпът до информация на гражданите за готвени промени в или нови градоустройствени планове. Това означава, че всеки гражданин ще може да обжалва строителни разрешения или градоустройствени планове, които го ощетяват, дори и да не е непосредствен съсед.
Свилен Овчаров подчерта, че именно заради невъзможността гражданите, в качеството им на заинтересована страна, да контролират ефективно процесите по строителството се е стигнало до презастрояване на защитени зони в планините и по Черноморието.
Той припомни също така, че България е абсолютен рекордьор в Европейския съюз по „висящи“ наказателни процедури в областта на околната среда. Срещу страната ни са заведени повече от 10 дела.
Ако след решението на Комитета за прилагане на Орхуската конвенция не приведем ЗУТ в съответствие с еврозаконодателството, при конкретен повод може да бъде отворена още една наказателна процедура срещу България, предупреди още Овчаров.
Какви ще бъдат последствията за България от решението на Комитета четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
Гулсби от Фед вижда условия за повишаване на лихвените проценти
Иран отрече да е участвал в преговори със САЩ
Битката за нов изпълнителен директор на Monte Paschi се задълбочава
Магнитни бури удрят Земята в края на март
Късна емисия
Войната в Иран предизвиква срив на туристите в Турция
Мбоко елиминира Мира Андреева
ЦСКА е нестабилен отбор
Флориана Месина
Наливат милиони в Левски!
Обявиха грандиозна новина за Антъни Джошуа
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове