Като "висша степен на глупост и политическа провокация от БСП и ДПС" определи премиерът Бойко Борисов протестите на жителите на Девин срещу затварянето на болницата в града.
По думите на министър-председателя болницата е фалирана по времето на БСП и ДПС, а сега същите тези партии карат хора с автобуси да протестират пред Министерския съвет.
Борисов беше категоричен, че вече е предложено добро решение за бъдещото на болницата и даже "им е изпратил вицепремиер и министър".
Както е известно миналата седмица на посещение в града бяха здравният министър Десислава Атанасова и вицепремиерът Симеон Дянков.
Болницата в Девин да стане държавна, предложи министърът на финансите днес.
Дянков обясни, че само по този начин ще може да се финансира ново оборудване и реновиране на сградата на болницата.
Утре Дянков ще има среща с представители на общината и техни експерти, за да изчистят детайлите по това предложение. В петък общинския съвет в града трябва да гласува болницата да стане държавна.
"Ако това се случи, от понеделник може да започне работа по решаване на проблема със затворената болница", обясни Дянков. По негови думи това е единственото възможно законово решение на проблема.
Същевременно, докато течеше заседанието на кабинета, десетки жители на Девин протестираха пред сградата на МС в защита на лечебното заведение.
Ако до петък не се изпълнят нашите искания, ще блокираме пътищата за Смолян, Пловдив и Девин, заявиха протестиращите.
Те категорично отхвърлиха твърденията, че протестът им е иницииран от политическа партия и обясниха, че умишлено не водят общински съветници и кметове с тях, за да не се политизират действията им.
Лечебното заведение не работи от юли 2011 г. заради дългове от около 2 млн. лева., но девет месеца жителите на Девин са имали уверения, че болницата ще заработи и ще се намери решение.
По-късно разбрали, че планът за лечебното заведение е отхвърлен и властите смятат, че няма смисъл да се наливат милиони в нещо, което не функционира.
Днес около 300 души, по данни на организаторите на протеста, издигнаха плакати: "Конституцията ни дава право на живот, не ни го отнемайте" и "Не ни обричайте на преждевременна смърт". Тя пяха народни песни и свириха с гайди.
Протестиращите настояват спешно да се вземат мерки, защото зимата идва и ще им се налага да пътуват през преспите до най-близкото лечебно заведение.
"Трябва ли да страда населението", запита риторично Валентина Павлова, която е част от инициативния комитет.
По нейни думи предложението на Дянков не дава достатъчна яснота на жителите на Девин за бъдещето на болницата им.
Протестиращите настояват да получат помощ от държавата и общината, за да заработи болницата час по-скоро.
Те искат още да се възстановят четири отделения на болницата – хирургическо, вътрешно, детско, неврологично.
Протестиращите настояват още да се изплатят възнагражденията на лекарите от преди закриването на болницата и да се възстанови целевата годишна субсидия на лечебното заведение.

Съобщение за проект на мирно споразумение между САЩ и Иран обнадежди пазарите
След посещението на Путин в Пекин Русия ще пласира облигации, деноминирани в юани
Stellanttis предприема една от най-големите промени в историята на автомобилната индустрия
ЕС се готви да облекчи санкциите срещу основен китайски доставчик на полупроводници
МАЕ: Петролният пазар може да навлезе в "червена зона" до юли
Най-голямата офис сделка в Европа от 2022 г. се провали
Времето днес, 22 май: Дъждовно и с максимални температури до 24°
Църковен празник на 22 май и кой празнува имен ден днес
Хороскоп за 22 май 2026 г.: Търпението ще бъде ключово за няколко зодии
Доматите и ползите им за здравето ни - едва ли подозирате за някои от свойствата им
Потребител моли за съдействие след онлайн пазаруване: Повече от месец - нито стока, нито върнати пари
Сигнал в Helpbook: Тегли ли ЦГМ неправомерно суми от банкови карти?
ВИДЕО: Финалът Локомотив Пловдив – ЦСКА
ВИДЕО: Фрайбург – Астън Вила
Спортът по телевизията днес, 22 май
Мачовете по телевизията днес, 22 май
Още изненади предстоят в състава на Англия за Мондиала
Люис Хамилтън не смята да спира с Формула 1
Нумерологична прогноза за 22 май
Маникюри за пари и късмет през юни (+Снимки)
Италианско предястие с пушена сьомга
Дневен хороскоп за 22 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО