Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от следващата година ще плаща за ин витро, ваксинопрофилактика, интензивно лечение в болниците и някои други нови дейности, въпреки че Националният рамков договор за следващата година няма да бъде подписан заради отказа на Българския лекарски съюз. Това съобщи на пресконференция председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова.
Тя обясни, че спешните промени в Закона за здравното осигуряване, които представители на ГЕРБ внесоха в Народното събрание преди дни, са наложителни, защото в противен случай от началото на януари тези дейности няма да бъдат финансирани, което ще ощети милиони пациенти.
Дариткова посочи, че няма как от 1 януари да функционират новите дейности, прехвърлени към здравната каса, без законодателна промяна. „Затова спешно правим промяна в Закона за здравното осигуряване, като се надявам днес комисията по здравеопазване в Народното събрание да приеме предложенията ни първо четене“, каза Дариткова.
Управителят на Националната здравноосигурителна каса Пламен Цеков посочи, че през 2013-а година ще се работи по рамковия договор от тази година, като ще се подпишат анекси към старите договори с лекарите. Той съобщи още, че заради отказа на лекарския съюз да подпише договора, са отпаднали някои клинични пътеки, които предварително са били договорени и приети и затова няма да бъдат плащани от касата догодина.
Здравният министър Десислава Атанасова заяви, че министерството има пълната подкрепата на пациентските организации за прехвърлянето на дейностите към НЗОК. Тя уточни, че по отношение на ин витро процедурите пациентите задължително ще трябва да доказват своя здравноосигурителен статус и лицата трябва да са здравноосигурени. За интензивните грижи, за които от догодина ще плаща НЗОК, ако се оказват на неосигурено лице, ще бъдат заплащани от бюджета на Министерство на здравеопазването чрез трансфери на касата към ведомството по същия начин, както се процедира при неосигурените родилки.
„Ако няма промяна на Закона за здравното осигуряване от 1 януари 2013 година, нито един онкологично болен пациент няма да има достъп до петскенер, а здравноосигурени жени с репродуктивни проблеми няма да могат да се включат към програмата „ин витро”, коментира Десислава Атанасова. Тя посочи, че е дълг на държавата и на НЗОК да защитят пациентите, които се нуждаят от интензивно лечение. Министърът обясни още, че не одобрява позицията на лекарите, тъй като предложените промени в Закона за здравното осигуряване гарантират на всички български граждани достъп до медицинска помощ.
Още новини за България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Учен: България има основание да направи нумизматичен музей
Русия прибира милиарди евро от изкопаеми горива заради кризата в Близкия изток
Ветото на Орбан остана и Украйна ще трябва да почака още за заема от ЕС
Европа и Япония са готови да помогнат за Ормуз, Катар е загубил 17% от LNG капацитета си
65% от компаниите по света очакват значителна трансформация заради AI
Владислав Панев: На изборите ПП-ДБ ще си върне част от загубените гласове
Централна емисия
Чък Норис е настанен в болница в Хавай
Експлозия в Центъра за космически изследвания в Подгорица
Централна емисия
Дончева: "Прогресивна България" на Радев е дясна партия
Хьогмо обясни как Лудогорец заби 5 гола
Направиха "геврек" на Гергана Топалова в Испания
Левски трепери: От Лудогорец казаха как ще станат шампиони
Лудогорец бие с 5:1, вече е на само 6 точки от Левски
Ерлинг Холанд ще инвестира в шахмата
Националът на България с обрат в Гърция
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Във Варна: Представят иновативни игрови подходи за обучение в детската градина
Тъжна вест! Почина Минчо Празников
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“