ДСБ настоява главният прокурор Сотир Цацаров да поиска снемане на имунитета на лидера на „Атака“ Волен Сидеров заради хулиганско поведение, заплашващо обществения ред и сигурност на страната.
„Институциите, които имат тази компетентност, най-вече президентът и главният прокурор, да сезират Конституционния съд за противоконстуционните действия на партия „Атака“ и нейният лидер Волен Сидеров“, пише в отворено писмо на ръководство на ДСБ.
Изявлението на лидера на партия АТАКА Волен Сидеров: ”че след като не може да бъде въведен ред в държавата, партията ще го въведе чрез граждански ред, което включва и арести на провокатори” е опит за насилствено завземане на държавната власт и пряко нарушава чл. 11, ал. 4 от Конституцията, мотивират се тъмносините.
Освен това ДСБ иска четирите политически формации, представени в парламента, да преразгледат решението си да лишат извънпарламентарните партии от държавно финансиране.
Според тях то е взето в услуга на „Атака“ и е плод на страха на Волен Сидеров от разпад на подкрепата за неговата партия и отливането на гласоподавателите му към други политически субекти.
„Това решение бетонира сегашното статукво, което много от българските граждани припознават като представителство на мафията и олигархията и определят като нелегитимно. То обрича над половината от българските граждани да останат трайно непредставени в парламента. Това решение е опит за задушаване на извънпарламентарната опозиция, в стила на БКП след 1944 г.
Резултатът от това ще бъде трайно дестабилизиране на държавата, удар по легитимността на институциите и нарушаване на крехките демократични принципи в страната ни, смятат тъмносините.

Надеждите за мир в Близкия изток тласнаха европейските борси до най-високото им ниво от 2 март
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
Как витамините от група B пазят мозъка от инсулт
Рецепта за свински бургери с пикантно чоризо
"Лудогорец" удари ЦСКА в края и си осигури бараж за Европа
ЦСКА 1948 и "Левски" не намериха път към гола, "червените" се класираха за Европа
Четирите зодии, които ще привлекат късмет и изобилие на 26 май
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 26 май
Сечта в Разград е гавра срещу ЦСКА + ВИДЕО
Мачовете по телевизията днес, 26 май
Футбол или фарс? Присъдата винаги е срещу ЦСКА
Шеф на "Армията" побесня и заговори за страх от ЦСКА
ЦСКА бие шута на Христо Янев?
3 поверия за Черешова задушница
Таро карта за 26 май, вторник
Дневен хороскоп за 26 май, вторник
Как да ускорите растежа на краставиците за добра реколта
Картофи с маслини по гръцки – разядка за всеки ден
Коктейл с текила и лимонов сок
Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Къщи с големи дворове търсят щвейцарци и германци в села в Добричко
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)