Ако изборите бяха днес, ГЕРБ печели доверието на 22%-23% от избирателите, а БСП печели симпатии в интервал от 19% до 20%.
Това сочат резултатите от национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Проучването е проведено в периода 3 - 10 юли и е първото на агенцията след парламентарните избори.
Налице е известно свиване на електоралната тежест на ГЕРБ, в рамките на 1-2%, докато БСП леко разширява електоралната си подкрепа в рамките на около 2-3%.
Данните показват, че в следващия парламент със сигурност би присъствало и ДПС с електорална подкрепа между 6% и 7%.
Няколко формации имат реални шансове да прекрачат прага на нов парламент – "Атака", Движение „България на гражданите“ (ДБГ) и НФСБ, всяка от които получава около 3% от електоралните симпатии на имащите право на глас.
Що се отнася до новоучредени формации, както и до заявения Реформаторски блок, все още е рано да се мери електорална подкрепа за тях, доколкото тези проекти засега остават в сферата на намеренията, дори според някои от учредителите им.
Протестите все още не раждат достатъчно значими политически алтернативи, различни от статуквото, коментира социолозите.
Три четвърти от хората, които са гласували за ГЕРБ на 12 май, твърдят, че биха повторили вота си и днес. Сред гласувалите за Коалиция за България, този дял е 85%, а сред избирателите на ДПС – 82%.
Държавният глава Росен Плевнелиев е най-одобряваният български политик. 54% от българите одобряват работата му, а 35% не я одобряват. За последните месеци не регистрираме съществени промени в рейтинга на президента.
Втора е Йорданка Фандъкова - с 49 на сто, а трети - Георги Първанов с 46 процента одобрение. Следва Пламен Орешарски с 37 на сто рейтинг, а пети е Бойко Борисов - с 34 на сто.
42-то Народно събрание започва работата си с 26% одобрение и с 65% неодобрение. За сравнение – стартовият рейтинг на 41-вото Народно събрание през август 2009 година е 42% одобрение и 33% неодобрение.
Сегашното НС получава най-високо стартово неодобрение в сравнение с предходните състави на парламента.
Сред лидерите на парламентарните групи в 42-то Народно събрание най-високо е одобрението за председателя на ПГ на ГЕРБ Бойко Борисов – 34%. Неодобрението за дейността му възлиза на 58%.
В сравнение с края на април Бойко Борисов е загубил 4% одобрение и е добавил 7% неодобрение.
Лидерът на ПГ на Коалиция за България Сергей Станишев запазва без промени както одобрението, така и неодобрението към дейността си в сравнение с края на април. Към 10 юли работата му одобряват 27% от българите, а 65% не я одобряват.
Председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан е одобряван от 16% от анкетираните– дял с 6% по-висок в сравнение с април 2013 г.
Волен Сидеров е одобряван от 8% от българите, дял с 6% по-нисък от рейтинга на председателя на ПГ на "Атака" от април 2013 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Инвестиции на пенсионни фондове в инфраструктура – решение за бюджетния дефицит
Вземанията на небанковите кредитори растат с 18,5% в края на септември
Бюджетът на общественото осигуряване мина през комисията по труда в Народното събрание
Бюджетната комисия на парламента прие бюджета за 2026 г.
SOFIX отчете дневен ръст от 0,1% до 1064,45 пункта
Пичай: Спукване на AI балон ще засегне всички компании, включително и Google
Костадинов призова президента Радев да поиска референдум за еврото
Щастливите ни дни през декември и кога финансовият късмет е на наша страна
Бивш енергиен министър: Светът се справя с горивото и без Русия - заплаха за Путин
Трайчо Трайков: Увеличението на данъците не се приема с надежда от българите
Наводненията по Черноморието: Нарушения има във всеки трети проверен обект (+СНИМКИ)
Кола блъсна момиче на пешеходна пътека в София
България размаза Фарьорските острови, но остана на 3-о място в групата
НА ЖИВО: България – Грузия (СЪСТАВИТЕ). Има големи изненади
Уникално! Любо Пенев в Топ 5 на най-добрите дузпаджии
Шоу с 8 гола, бивша звезда на Ливърпул блести с хеттрик
Ас на Реал вкара в леглото си секси кака + СНИМКИ
Погром: Екатерина от Русия яде голям пердах от нашата Елизара
10 постни рецепти за Деня на семейството
Нумерологична прогноза за 2026 година
Шоколадов тарт без печене и без захар
Beverly Hills Polo Club: Спортен шик за есента
Маникюри за зодия Козирог (+Снимки)
„Да обичаме себе си е най-важният урок, който хашимото и всяка болест иска да ни даде“
Излъчиха шампионите по футбол и волейбол в Общинските ученически игри във Варна
Практично: Как да спасим колата от кражба с подръчни средства
Какво време ни очаква в сряда?
Искат Църквата да обяви кучето Мая за мъченик и да я честваме на 14 май
Спипаха мъртво пиян шофьор на камион във Варна
Какво убива животните в океана
Откриха следи от живот на Земята, по-стари от 3,3 млрд. години
Дефицит на две вещества може да доведе до развитието на зрително увреждане
Франция ще тества в орбита спасителен скафандър за бъдещ пилотиран кораб
НАСА представя материали за 3I/ATLAS на специален брифинг: Какво да очакваме
Vega C ще изведе в орбита южнокорейския KOMPSAT-7 на 28 ноември