Критиките по отношение на изграждането и проектирането на Националната художествена галерия (така наречения "Български Лувър") са неоснователни и има сериозни разминавания. Това заяви народният представител от политическа партия ГЕРБ и бивш министър на културата Вежди Рашидов по време на пресконференция във връзка с изграждането на музейния комплекс.
Припомняме, че вчера новият културен министър Петър Стоянович остро изкритикува свършеното дотук по отношения на музейния комплекс. Той изнесе информация, че около изграждането и проектирането на бъдещата Национална художествена галерия са открити много сериозни нарушения и неточности.
По негови думи липсва яснота не само какви експонати ще бъдат изложени в музейния комплекс, но и не е извършен и подробен план за конструкцията му отвътре.
Рашидов оправда свършеното по времето на управлението на ГЕРБ, като заяви, че досега нито един културен министър не е бил способен и не е успял да защити строителството на подобен проект.
"Аз бях първият министър, който успя да договори и защити строителството на Национална художествена галерия. Самият проект е на 50 години, но никой допреди няколко години не беше успял да свърши нищо за него. Бивши министри искаха да правят сградата му на турски музей, заведения и какво ли още не", посочи Рашидов.
По повод твърдението на Стоянович, че не е ясно какви експонати ще бъдат поставени в "Българския Лувър" Рашидов бе категоричен, че винаги "има какво да се нареди".
"Нека да построим музея, да го имаме готов, пък после ще мислим какво да наредим вътре. В България има едни от най-даровитите художници, пазим творби в музеите ни от години назад, Лъжа е, че няма какво да се нареди", обясни още той."Сега новият министър е в затруднение с какво да го пълни и смята, че има нарушения и недомислици в проекта", посочи той.
По думите на Рашидов той е оставил сериозно наследство на настоящия културен министър.
"На Стоянович му предстои да реже много ленти, все на проекти, които правителството на ГЕРБ осъществи", допълни той.
"Със Симеон Дянков се бяхме договорили за още 12 млн. лева за разширение. Преди да си тръгна, издействах още 4 милиона лева", обясни Вежди Рашидов.
Рашидов направи коментар и по повод твърдението на новото правителство, че проектът за музейния комплекс ще се забави. Той уточни, че по договор строителството трябва да бъде завършено през август 2014 г., така че забавяне не трябва да се очаква.
Още новини от България четете в Investor. bg

Самостоятелните къщи извън комплекси са най-търсени в София и околностите ѝ
„Тренд“: За 800 хил. души у нас разходите за здраве са много сериозна тежест
SOFIX се понижи в пета поредна сесия
Как се промени ситуацията за Nvidia в Китай през последните 3 седмици?
Призивът на Тръмп за подкрепа в Ормузкия проток тест ли е за НАТО?
Директорът на пристанище Лос Анджелис: Ще отнеме време да се възстановят веригите на доставки
Бензинът удари 2 евро за литър в Атина
Централна емисия
Конфискуваха над 2,8 млн. фалшиво евро в Италия
Гюров и Мецола: Подкрепата за Украйна остава непоколебима (+СНИМКИ)
Георги Шарков: Машините гарантират честни избори
Незаконните сметища в София се множат, глобите до €4000 не плашат нарушителите (ВИДЕО)
Неймар с голяма новина за Барса
Брага размаза кошмара на Лудогорец
Гриша Ганчев изригна мощно: Спрете терора!
Бившата на Тоти вдига сватба през лятото
Анди Керъл стана играещ треньор
Карик препоръча трима от Юнайтед на националния селекционер
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Пак проблеми! Мощна магнитна буря се насочва към Земята
Запознаха ученици от Варна с възможностите за реализация в съдебната администрация
Какво време ни очаква в четвъртък?
Спипаха двама с дрога
Блокирани храни за 300 000 нуждаещи се – институциите мълчат
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос