Възлюбеният Бог не даде властта никому, на никой от тези, които се опитваха да управляват България през тези над 20 години, защото те не я заслужават, обяви пловдивският митрополит Николай по време на проповед в храма "Свето Преображение Господне".
"Живеем във времена на лукави, на изпитания, времена на разделение на нашето общество, на агресия, на безвластие, времена на липса на държавност. Времена на протести, на несъгласие, на липса на справедливост, времена на липса на мир в душите, в семействата, на обществото, в което живеем и се трудим", допълни дядо Николай.
Според него тези хора, които искат църквата да отправя молитви за единение и благоденствие на нашия народ, не знаят, че вече 1100 години Българската православна църква не спира да отправя молитви за българския православен народ.
"Ние не спираме да се молим за мир и единство на народа ни, единство на основата, не на някаква политика или бизнес интереси, а на основата на божествената истина", каза митрополитът.
След това владиката отправи остри упреци към политиците и управниците, които са забравили, че трябва да бъдат солидарни със своя народ.
"Когато изпращат близките си да се лекуват в чужбина в модерни болници, мислят ли за онези милиони българи, които нямат възможност да се лекуват в чужбина и остават тук. Когато изпращат децата си да учат в чужбина, мислят ли за тези деца на българския народ, които остават в страната ни?", попита митрополитът.
"В тези 20 години на промени, когато силните подритваха слабите, мислиха ли, че ще дойде време, когато слабите ще дойдат да ги изритат", добави той, цитиран от "Фокус".
По думите на владиката тези същите управници, когато вдигат ръката да се гласува за закони, уж за доброто на своя народ, са забравили да се вслушат в най-важния закон – Божия.
"Забравили са да се вслушат в гласа на съвестта си, ако имат такава. Църквата няма да каже нищо ново на българския народ въпреки тежките времена на протести. Ако придобиеш цял свят и погубиш душата си, каква полза", попита митрополитът.
Според него нашите управници като че ли искат да придобият целия свят, но да погубят не само своята, но и душите на своя народ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Азиатските индекси не намериха единна посока в понеделник
Все повече инвеститори оказват натиск върху ЕС да забрани сондирането в Арктика
SK Hynix търси 28 млрд. долара с IPO-то си в САЩ
Индустриалните поръчки в Германия нарастват с по-рязък от очаквания темп
Индустриални роботи решават проблема с недостига на персонал
Миньоните отново завладяха екраните в САЩ с премиера за 61 млн. долара
В "България сутрин" на 7 юли от 9:30 часа: Доволни ли са от бюджета университетите?
Защо летният ни сезон е само два месеца и с какво ни превъзхожда Гърция (ВИДЕО)
БАБХ иззе 3 тона животински продукти без документи на ГКПП "Капитан Андреево"
Сънищата започват още преди да сме заспали, разкрива ново проучване
Радев иска да задоволи очакванията на избирателите си русофили, смята Елена Дариева
На Макс започва да му писва от проблемите на Ред Бул
Сабаленка намира утеха в чашката след боя от Осака
Боримиров: По-силни сме от миналия сезон, време е да го покажем
Английски национал се контузи здраво, докато празнува
Ексклузивно в Gol.bg: Левски е на крачка от нов милионен договор!
В ЛА Лейкърс продължават с промените при играчите
Как ще носим красивия аксесоар бандана през 2026 (+Снимки)
Орлин Горанов разхожда публиката из своя „Влюбен град“ с нова песен
Промените, които очакват всяка зодия през юли 2026
5 чанти, които са хит за лято 2026
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Тест: Първото, което видите, показва дали сте щастливи
Полицията във Варна представи спецтехника по повод професионалния си празник
Започва записването за начално обучение по тенис на корт
Полицията във Варна включва още сили за търсенето на Наталия
Тежка катастрофа с пострадали майка и дете на пътя Бургас-Варна
Психиатър за Асен: Добре е познавал детето, емоционално е успял да се сработи с него
Условията за туризъм в планините са добри
Китайската сонда „Тянуън-2“ достигна астероид на 1 млрд. км от Земята
Загадъчна цивилизация е владяла Андите преди инките
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро