Затварянето на границата ни с Турция ще струва между 10 и 11 млн. лева месечно на страната и ще са ни необходими около 3000 служители. Това стана ясно от думите на главния секретар на МВР Светлозар Лазаров пред БНР.
На практика ние имаме 274-километрова граница, от която на 58 км имаме изградено интегрирано наблюдение. В останалата част нямаме. В момента се разширява обхватът на тази система, но това ще стане бавно във времето, заяви Лазаров. По негови думи голяма част от имигрантите, които преминават границата ни с Турция, са деца с майките си.
Дори и да разположим жива сила на границата, отсреща като застанат жените и децата – как ще реагираме?, попита риторично главният секретар. По негови думи подобни действия ще предизвикат и засилено внимание на евроатлантическите ни партньори.
Според Лазаров гърците на практика са затворили границата, но това пренасочва движението на бежанци към морската територия на страната. Главният секретар обаче има подозрения, че заради засиленото международно присъствие в териториалните води на Гърция, този поток може да се насочи към България.
Той отново повтори, че службите правят всичко възможно, за да проверяват идващите на наша територия бежанци, за да не се допускат у нас криминални и терористични елементи.
Лазаров заяви, че риск от тероризъм в България съществува още от терористичния акт в Сарафово.
По думите на главния секретар критичната бройка на преминали границата ни имигранти е 5000. В момента у нас са влезли над 4500 души, а до няколко дни се очаква да се достигне критичната бройка.
Оттам следва процедура, при която ще искаме солидарно отношение от останалите държави-членки на ЕС за транспортиране на част от тези бежанци, заяви още Лазаров.

Nvidia подпомага растежа на изкуствения интелект с модел за споделяне на приходи
Богатите французи се въздържат от инвестиции в страната, обмислят да заживеят в чужбина
Руската армия твърди, че е превзела град Константиновка в Източна Украйна
Тръмп възхвали Америка и критикува комунизма в реч преди тържествата за 4 юли
Водородната икономика е в упадък, но не е победена
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
13 души са задържани при акцията на ГДБОП във ВиК - Бургас
Няма следа от второто изчезнало дете в река Струма
Рецепта от тефтера на баба: Кьопоолу
Жилищният пазар в Северна Гърция продължава да поскъпва
От детските уроци до сцената: Димитър Атанасов, Христо Младенов и Анима разказват за пътя си в музиката
ОФИЦИАЛНО: Левски преподписа с още един ас + ВИДЕО
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Парагвай ще бие Франция с помощта на... жегата!
ЦСКА посочи голямата цел и призова: Пълен напред! + ВИДЕО
Меси и Аржентина оцеляха срещу чудото Кабо Верде в драма
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Земетресение близо до Варна
Започва юлската кампания за кръводаряване във Варна
Колко струва един ден на морето?
Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Анализ: От 877 км магистрали у нас, в добро състояние са едва 49%
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл