Депутатите от ГЕРБ все още не са решили дали да внесат вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски заради проблема с бежанците.
Обмисляме такъв вариант, обясни депутатът Красимир Ципов по bTV.
Илиан Тодоров от „Атака“ коментира, че не е въпросът около вота на недоверие или доверие, а трябва да погледнем проблема в очите, защото през границата ни минават ежедневно нелегални емигранти, за които се харчат много пари.
„Вижте, в центъра на София какви хора има. Не са само сирийци, има и от Африка, които си ходят без документи, те са заплаха за националната сигурност, защото те са без препитание, най-малкото не знаят езика, как ще се оправят освен да започнат да крадат“, настоя той.
В дебата участва и народният представител от БСП Димитър Горов.
Той призова да не се политизира темата, защото „това е национален проблем и не трябва една или друга политическа сила да изважда политически дивиденти от проблема с бежанците“.
„Политиката на правителството беше сериозно закъсняла. Вътрешният министър е сезиран от предишното ръководство на ДАБ още през юни”, заяви Красимир Ципов. Той обаче беше контриран от Димитър Горов от БСП, който припомни, че вътрешният министър в кабинета на Бойко Борисов – Цветан Цветанов, непрекъснато е твърдял, че вълна от бежанци не се е очаквала.
Ципов посочи, че при управлението на ГЕРБ „не е направено никак малко” – увеличен е капацитетът на центъра за настаняване в Бусманци и е отворен нов в Любимец, с което местата за настаняване на мигранти се увеличили двойно.
Тези две места са Специални домове за временно настаняване на чужденци, които се администрират от Дирекция „Миграция” на МВР, за разлика от останалите места за настаняване на търсещи закрила, които са под ръководството на Държавната агенция за бежанците. В тях обикновено се настаняват чужденци, определени за извеждане от страната, а в останалите – чакащи хуманитарен или бежански статут.
„Подготовката на кабинета „Борисов” отговаря само на текущото управление през предишните години и е подготовка приемането на около 900 имигранти годишно”, посочи Димитър Горов.
На критиката на Красимир Ципов, че МВР с месеци не отговаря колко от миграните са били връщани от граничната бразда между Турция и България, Димитър Горов отговори, че няма как да бъдат връщани. „Трябва да мобилизираме целия капацитет на българската нация”, подчерта социалистът.
„От години ви караме да изградите стена – и заради шапа, и заради бежанците”, каза още Илиан Тодоров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Иглата на американската политика ли спука криптобалона?
AkzoNobel и Axalta се сливат в гигант за производство на бои за 25 млрд. долара
Богати инвеститори отдават под наем златото си, докато цената чупи рекорди
Водещият японски индекс Nikkei 225 се срина с над 3%
Британският Кралски монетен двор пусна монета с лика на Фреди Меркюри
Създателят на Baby Shark записва силен дебют на борсата в Сеул
Обезглавиха мечка в Гърция, издирват бруталните убийци
Пазаруване на Черния петък: Измами, трикове и съвети за спестяване
От афилиейт стратегии до нелегален хазарт: Големите теми на специализираната конференция на BEGE 2025
Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10%: Нови цени в хотелите и курортите
В "Денят ON AIR" на 18 ноември от 19:15 часа: Как ще се управлява "Лукойл" с Румен Спецов
Липсата на пари за здраве ще дестабилизира системата
Сашо Димитров даде обещание за бъдещето си и отсече: Не съм идиот!
Усик се раздели с една от световните си титли
Испания – Турция
България – Грузия
Черен рекорд! Сашо Димитров подгони Балъков
Сгази лука! Спипаха с превишена скорост бивш треньор на ЦСКА
„Да обичаме себе си е най-важният урок, който хашимото и всяка болест иска да ни даде“
Нумерологична прогноза за 2026 година
3 мандали разкриват какво ви очаква през декември
7 аромата, които молците не понасят
10 навика, които спират повишението ви
Нумерологична прогноза за 18 ноември
Арестуваха жена, крала от хранителен магазин в центъра на Варна
Откриха боен арсенал в дома на мъж, заплашил друг с убийство във Варненско
Полицията преследва двама с BMW на територията на Варна и Шумен
С 27% е скочила употребата на антибиотици у нас само за 5 г.
Пиян шофьор без книжка катастрофира в Добричко и избяга
Цяло семейство почина след хранително отравяне в хотел в Истанбул
Vega C ще изведе в орбита южнокорейския KOMPSAT-7 на 28 ноември
Зимното слънцестоене: Кога ще бъде най-дългата нощ в годината
Мангровите гори се оказаха неочакван източник на метан
Луната се променя в реално време пред очите ни
Китай официално стартира програма за космически туризъм
Траекторията на междузвездната комета 3I/ATLAS е определена с рекордна точност