"Доган предприе или претърпя поредната рокада", коментира "Сега" напускането на Христо Бисеров.
Най-логичното от гледна точка на партия ДПС е, че става дума за история, пряко свързана с движението.
Ахмед Доган бе човек, на когото методите на Христо Бисеров са близки и обясними. Сегашният лидер Лютви Местан обаче е друг тип. Той неистово се опитва да се докаже, да покаже на всички, че е достоен да бъде начело на движението. Опитва се да се еманципира от зависимостта си от предшественика си и да провежда собствена политика в рамките на позволеното от Доган.
Такъв човек трудно би се сработил с персона като Бисеров, просто методите са други. Каквито и да са причините, малко вероятно е те да бъдат артикулирани от някого от ДПС, защото там никой не иска да изважда на показ начините на правене на политика.
***
"Бежанците ще станат заплаха, ако не помогнем да се интегрират", смята Валерия Иларева, адвокат. В интервю за "24 часа" тя цитира информация на ДАНС, че 12 души са идентифицирани като лица, застрашаващи националната сигурност.
Дори да приемем, че е така - това са 12 човека от общата бройка 6-7 хиляди бежанци. Когато се вземат мерки, те трябва да бъдат пропорционални на заплахата в една правова държава. Нека
останалият процент да е за интеграция на тези хора - те са от средната класа, хора с възможности, в разцвета на силите си, млади, трудоспособни. Да им дадем възможност да станат
равноправни членове на нашето общество. Изключването им наистина е заплаха за нашата национална сигурност, твърди тя.
"Хиляди са жалбите на граждани срещу граждани", посочва в интервю за "Новинар" Димчо Михалевски, председател на парламентарната комисия по регионална политика и благоустройство.
Според него е необходима промяна в технологията по контрола на незаконното строителство. В момента има практики, които трябва да се променят. Органите на строителния контрол са затлачени от хиляди жалби от граждани срещу граждани.
За такъв тип жалби има граждански съд и не следва Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) да се превръща в орган по разрешаване на междусъседски проблеми. ДНСК е орган, който трябва да гарантира спазването на закона в обществен интерес.
"Затова ще освободим чрез необходимите законови промени ДНСК от вълната граждански жалби и ще дадем възможност да се концентрират върху проблеми от обществен характер и да повишат ефективността на своята работа", казва Михалевски.
***
"Здравната система е деморализирана", отбелязва в интервю за "Труд" акад. Дамян Дамянов, заместник-председател на Българската академия на науките.
Той посочва, че още от времето, когато здравната реформа започна през 1999 г., тя тръгна като политическо решение и в погрешна посока.
“Създадохме общопрактикуващи лекари, но не постигнахме западноевропейския модел, към който се стремяхме. Семейните доктори станаха разпределители в здравната система, превърнахме ги в еднолични търговци. А болниците - в търговски дружества. В резултат на това се разви комерсиализация в цялата система. Всичко това доведе до деморализация. Изходът е да се смени начинът на действие. Основен опорен момент трябва да е разговор на какви изисквания да отговарят общопрактикуващите лекари. А държавата да фиксира определен брой държавни болници, които да очертаят скелета на здравеопазването”, категоричен е той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно при оборот под 2,5 млн. евро
София е градът с най-ниски жилищни наеми сред столиците в ЕС
JPMorgan: Европейските акции изостават въпреки поевтиняването на петрола
Сметната палата: Над половин милиард лева за пътна безопасност стоят неизползвани
Strategy се е сдобила с биткойни за над 39 млн. долара през миналата седмица
S&P 500 започва седмицата с ръст на фона на преговорите между САЩ и Иран*
Централна прогноза
По-висок данък за второ и трето жилище - мярката е на пауза, засега
Ад за шофьорите към морето и Гърция: Ремонти и лоша организация на движението
В "Денят ON AIR" днес от 19:15: Анализ на предстоящите президентски избори
Развитие по казуса "Баба Алино": Разпитаха Олег Невзоров
Удар на века в Париж: Дрога, лукс и картина на Пикасо за близо 15 млн. евро
Локомотив Пловдив пусна абонаментните карти за новия сезон
Манчестър Юнайтед направи ключова крачка към новия стадион за 100 000 зрители
Арсенал е готов да се раздели с Мартин Йодегор? Появиха се изненадващи слухове
Майкъл Оуен защити Роналдо след критиките: Няма да се изненадам, ако вкара хеттрик срещу Узбекистан
Ботев Пловдив обяви ново попълнение
Лудогорец сменя трансферния курс
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Новите Maserati GranTurismo, GranCabrio и Grecale
Женски хороскоп за юли 2026
3 лесни летни разядки за неочаквани гости
„Св. Прокопий Варненски“ отбелязва храмовия си празник
Олег Невзоров: Обичам Варна, не се чувствам виновен
Какво време ни очаква във вторник?
„Ден на бягането“ събра лекоатлети от различни възрасти във Варна
Пристигнаха полските журналисти, които ще рекламират Варна, като туристическа дестинация
Погнаха състезателите и дрифтарите в Шумен
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения