Едва 20% е делът на българските храни в търговската ни мрежа и заради това Министерството на земеделието и храните чрез БАБХ ще засили контрола върху вноса на чуждестранни храни по границата. По този начин ще се гарантира качеството на храната, която българите слагат на трапезата си, заяви ресорният министър Димитър Греков.
Той уточни, че от началото на следващата година специално създадени за целта групи от експерти ще осъществяват постоянен контрол по границите, като вече се работи по необходимите нормативни промени.
Европейските закони не позволяват митнически контрол върху движението на стоки и заради това проверките са се съсредоточили именно върху качеството, разясни министърът. Това според него вече е дало резултат и търсенето на българска продукция се е повишило.
Не на последно място ефект от работата на тези контролиращи групи министърът вижда и в повишаване на събираемостта на данъците. "Така ще се преборим не само с качеството, но и с финансовите измами, които се извършват по границите", обобщи земеделският министър, цитиран от БТА.
Според него ниският дял на български храни и на суровини за производството им се дължи на липсата на достатъчно европейски инвестиции за отглеждане на животните, за месото, млякото и т. н., докато в другите европейските държави това се дотира.
Земеделският министър каза още, че подкрепя идеята на предшествениците си за стимулиране на директните продажби, но само при условие, че бъдат изпълнени всички европейски изисквания за тях и продукцията на малките ферми да бъде с контролируемо качество.
Греков информира, че е започнала работа по новия Закон за храните, който е на ниво съгласуване с браншовите организации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
Роботакситата се сблъскват с най-непредвидимия фактор – хората
Летище Бургас има капацитет за засилен трафик за „Евровизия“
Църковен празник на 16 август: Какви са традициите, обичаите и забраните
Следваканционен синдром: Защо изпитваме тревожност в края на лятото
7 правила за безопасно каране на колело
Лекар със съвети как да се предпазим от хранителни инфекции в жегите
Тези 3 зодии са най-добрите спътници за лятна почивка
Спортът по телевизията днес, 16 август
Мачовете по телевизията днес, 16 август
5 от 5: Лудогорец свали Левски от върха
Джон Стоунс вкара първи гол за Интер
Кошмар за Левски: Съдия от срамното 0:4 ще свири на „сините“ срещу АЕК
Бивш на ЦСКА блести в Турция
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Нискокалорично пиле със спанак и лек кремообразен сос
Нумерологична прогноза за 16 август
Таро карта за 16 август, неделя - Асо мечове
Дневен хороскоп за 16 август, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 17 - 23 август
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“