Стотици майки, бащи и деца от Стара Загора излязоха тази сутрин на "Мълчалив поход за живота". Протестът е срещу убийствата на деца по пътищата и по улиците на България, а повод за него стана нелепата смърт на 4-годишния Паоло, прегазен на 2 юни на пешеходната зона в центъра на града.
В Стара Загора протестът започна от площада пред сградата на Общината и достигна до ъгъла на бул."Цар Симеон Велики" и ул."Кольо Ганчев" - мястото, на което загина момченцето. Районът отново бе затрупан с цветя и играчки, а мълчаливи там ги посрещнаха родителите му - Красимира и Иван Иванови, съобщава БТА.
Инициативата за протеста е на Сдружение "Зачатие" и Фондация "Искам бебе". Към тях се присъединиха и Фондация "Нашите недоносени деца", Сдружение "Настоящи и бъдещи майки", Българска асоциация на пострадалите при катастрофи и Фондация "Безопасни улици от Валя", Националното движение "Червена пътека за Валя", Фондация "Майки за донорството", Сдружение Бяла лястовица и Движение на българските майки.
Протестиращите настояват за незабавни промени в Наказателния кодекс, за адекватни наказания за убийствата на пътя, завишаване на санкциите за нарушителите на Закона за движение по пътищата, по-добър контрол, както и обезопасяване на пътните зони около училища, детски градини, детски площадки и автобусните спирки.
Близо 500 родители с децата си, както и по-възрастни граждани, се събраха пред сградата на Народното събрание в София. Те поискаха сигурност на улицата и повече места за пешеходци в столицата.
Десетки граждани се събраха и в Русе и запалиха свещички пред сградата на общината в памет на нелепо загиналите на пътя деца. На шествието в Русе дойдоха предимно млади родители с децата си. Организаторите носеха плакати и раздаваха листовки с портретите на сгазени от недобросъвестни шофьори деца.
Сред дошлите на шествието бяха Мая и Пламен Митеви - родители на 16-годишната Петя, която почина преди 5 години, след като бе блъсната от тежкотоварен камион на булевард "България" в Русе.
Във Варна мълчаливото шествие започна от сградата на община Варна и продължи до Съдебната палата. В шествието се включиха около 200 души, които изразиха своята подкрепа към семейството на 4-годишния Паоло от Стара Загора.
Жителите на Варна носеха в ръцете си десетки карамфили, плюшени играчки и балони, които поставиха на стълбите пред Съдебната палата на площад „Независимост” в града.
Десетки граждани на Плевен, предимно млади хора и майки с деца, също се присъединиха към похода. Инициативата премина под мотото "Възмездие за децата ни! Справедливи закони!".
Магдалена Юсмеинова от сдружение "Зачатие" бе категорична, че законодателството, свързано с движението по пътищата и опазването на зелените зони не се спазва. Според нея най-ярки
примери затова в Плевен са влизането с автомобили в парка "Кайлъка" и в Градската градина, което подлага на риск живота на стотици деца.
Мирното шествие от млади родители с деца в плевенската Градска градина се спря до детска площадка и вековно дърво. На това място в мълчаливо бдение хората хората запалиха свещи, положиха цветя и детски играчки в памет на загиналите по пътищата.
В Пловдив близо 300 майки и бащи, заедно със своите деца, се включиха в протеста. Те издигнаха и лозунг „Да спасим децата си”, съобщава агенция „Фокус“.
Шествие се проведоха и в още няколко града в страната, между които Бургас, Разград, Банско, Благоевград, Габрово, Пазарджик, Сливен, Раднево, Перник, Шумен, Ямбол и Велико Търново.

Акция на седмицата: „Фонд за недвижими имоти България“ АДСИЦ
Наративът на Тръмп за „златния век“ се проваля в средата на мандата
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
Земетресение с магнитуд 6,1 по Рихтер е регистрирано край Вануату
Здравословното хранене се възпитава, личният пример е ключов
12 души загинаха при катастрофа с полски автобус в Унгария (+СНИМКИ)
Нивото на Дунав се променя минимално, заседналият кораб край Батин е освободен
Испански изтребител F-18 свали дрон, нарушил въздушното пространство на Румъния
Христо Янев готви сериозни промени в ЦСКА
Марко Груич с големи амбиции в Левски: Искам титлата и Шампионската лига
Добри новини за Ливърпул, Баркола вече струва с 20 милиона по-малко
Заместникът на Родри при Гражданите идва от Лил
ПСЖ привлече Мика Годс от Аякс за 55 млн. евро
Меси пропусна дузпа, Интер Маями допусна тежка загуба с 1:4
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Нискокалорично пиле със спанак и лек кремообразен сос
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
"Прогресивна България" с районна структура във "Владислав Варненчик"
Испански изтребител F-18 свали дрон, навлязъл в румънското въздушно пространство от Молдова
Най-големият английски туроператор вече продава за "Евровизия" - стая в 5-звезден хотел е 170 евро
Любопитно: Проучване показа къде има най-много столетници у нас
Десетки хиляди празнуваха Деня на Варна до зори
Москва иска обяснения от САЩ и Турция за оръжия за Украйна чрез българска фирма