Има много неща, които могат да ни тревожат в тези дни. Само един бегъл поглед на световния новинарски обмен от последните дни свидетелства за това: Папата казва, че Третата световна война е в ход; Великобритания може да се разпадне; епидемията от Ебола се превръща във все по-сериозен проблем в Африка; безпилотни летателни апарати навлизат в личния живот на гражданите; американският бюджетен дефицит достигна 589 млрд. долара и т.н.
Насочвайки поглед към всичко това, оставяме на заден план всичко положително, което човечеството е постигнало през вековете, пише ZeroHedge. Сериозни заболявания като детски паралич и едра шарка, които са покосявали дори монарси и президенти през вековете, са били ликвидирани. Можем да кръстосаме планетата за по-малко от 24 часа. Пуснахме множество сателити в необятния Космос.
Това показва, че с достатъчно интелект, политическа воля, здрав разум и постоянство, за да може повечето предизвикателства, пред които се изправяме, да бъдат преодолени. Това следва да осигури една прилична надежда.
Има ли изобщо за какво да се притесняваме при това положение? Отговорът определено е да. И той се основава на две графики.
Първата графика, изготвена от MailOnline по данни на Университета в Хартфорд, щата Кънектикът, отразява нагледно видимия спад в средния коефициент на интелигентност на световното население.
Графика номер две пък показва индекса на световните военни разходи от 1950 г. насам. За улеснение началната година е обозначена със стойност от 100 пункта. Данните за периода 1950-2011 г. са в константни долари към 2011 г.
Казано накратко, нещата изглеждат така: средният гражданин на света става все по-тъп, докато вложенията в средства за масово унищожение се увеличават. Очевидно за всеки е, че тази тенденция не е в полза на човечеството. Залозите са твърде високи сега на фона на витаещото във въздуха геополитическо напрежение. Остават надеждите, че и политическите лидери ще обърнат внимание на това, което засяга както всички нас, така и бъдещите поколения.
Графиките и още икономически новини вижте в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Върхът в българския футбол: Отличиха най-добрите в спорта у нас (СНИМКИ)
Радев: Нагледахме се на сглобки, хора в сянка ръководят разпределянето на обществения ресурс
"Локомотив" (Пд) си тръгна с трите точки след обрат над "Ботев" (Вр)
Доц. Людмил Георгиев: Криминалните случаи като "Петрохан" разделят обществото
Илия Груев е Футболист №1 на България
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Десподов е детрониран! Груев е Футболист №1 на България
Мъри Стоилов е „Треньор №1 на България“ за 2025 г.
Ман Сити триумфира с Карабао Къп, младок разплака Арсенал
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 - 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Войната в Иран коства 53 млрд. долара на най-големите авиокомпании в света
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната