България отново зае първото място в негативна класация в ЕС – 48% от гражданите в страната са в риск от социално изключване. Това показват данните на Евростат за 2013 година.
От тях е видно, че 3,49 млн. българи живеят в риск от социално изключване. Сравнението с 2008 година показва, че ситуацията в страната се влошава – тогава под риск попадат 44,8% от българите или общо 3,42 млн. души.
Негативната тенденция се наблюдава в целия ЕС. През 2008 година в риск от социално изключване са били 23,8% от населението на общността, но през 2013 година този процент вече достига 24,5. Към края на миналата година под риск попадат 122,6 млн. души.
Данните показват, че през 2008 година като процент от населението, което е под риск от социално изключване, България и Румъния са на почти едно ниво – съответно 44,8 на сто и 44,2 на сто. За изминалите пет години обаче северната ни съседка намалява този процент и към края на 2013 година 8,6 млн. румънци са под този риск. Това са 40,4% от населението на страната. По този показател обаче Румъния все още заема незавидното второ място в класацията.
На трето място е Гърция, която пък отчита най-сериозното влошаване на ситуацията в целия ЕС. През 2008 година в риск от социално изключване са били 28,1% от населението, докато в края на миналата година този процент вече е 35,7 на сто или общо 3,9 млн. души.
Страната с най-нисък процент на населението в риск от социално изключване в ЕС е Чехия, където в такава опасност са 1,57 млн. души (14,6% от населението на страната).
Гърция, Румъния и България са трите страни, в които гражданите са с най-сериозен риск от изпадане в бедност след изплащане на социални трансфери. За България този процент е 21 на сто, като намалява незначително с 0,4 процентни пункта спрямо 2008 година. Данните на Евростат показват още, че риск да изпаднат в бедност дори и след като бъдат платени социални трансфери грози 23,1% от гърците и 22,4% от румънците.
Най-малка е заплахата за гражданите на Чехия (8,6%) и Холандия (10,4%). Средният за ЕС процент е 17 на сто.
България е на челно място и по отношение на друг компонент на социалното изключване – материални лишения. Към края на 2013 година 43% от българите са изпитвали затруднения да платят своите сметки, да поддържат адекватна температура в домовете си или да си позволят едноседмична почивка. Веднага след нас по този показател се нарежда Румъния, но там хората, които изпитват материални лишения са 28,5% от населението. В изпадналата в тежка финансова криза Гърция 20,3% от населението изпитва подобни лишения.
На обратния полюс са Швеция (1,4%), Люксембург (1,8%) и Финландия и Холандия (с по 2,5%).
Още икономически новини можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Рецепта за немски картофени палачинки с домашно сладко от ябълки
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Анализаторите в Англия решиха: Има нарушение срещу Рая
17 повторения решили съдбата на гола на Чуковете
Спортът по телевизията днес, 11 май
Убийствена стрелба отдалеч прати Ню Йорк на финал на Изток
Ханзи Флик се нареди до Гуардиола и Ван Гаал
Мачовете по телевизията днес, 11 май
Френска пролетна супа с ориз
Честит имен ден на Кирил и Методий!
Таро карта за 11 май, понеделник
Пухкава мързелива баница
Задължителни ястия за 11 май
6 начина да освежите прическата без подстригване
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3