КНСБ поиска възрастта за пенсиониране догодина да остане без промяна за всички работещи. Това стана ясно от изказване на лидера на синдиката Пламен Димитров.
„Не виждаме причини да продължава моделът "Дянков" с увеличение с по четири месеца на възрастта и с отпадането на възможността категорийните работници да се пенсионират рано“, каза Пламен Димитров, цитиран от БТА.Според него работниците заявяват и готовност за стачни действия, ако условията за възрастта за пенсиониране бъдат променени от първи януари догодина.
По думите на Димитров масово хората в страната твърдят, че не могат да понесат увеличение на пенсионната възраст в този размер.
В момента в трета категория труд мъжете се пенсионират при навършени 63 години и 8 месеца, а жените - при 60 години и 8 месеца. Ако законът, приет при ГЕРБ, не се промени, от 1 януари 2015 година възрастта ще се увеличава с по 4 месеца за мъжете и за жените, след като възрастта беше „замразена“ за една година от правителството на Пламен Орешарски.
Преди дни социалният министър Ивайло Калфин се обяви за плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране и определи стъпката за нарастването с по четири месеца на година като стръмна. Калфин обаче заяви, че няколко елемента от реформата трябва да се решат преди началото на следващата година с Бюджет 2015 без претенцията това да е цялостната реформа.
КНСБ настоява правителството незабавно да стартира работа със социалните партньори по необходимите изменения в осигурителното законодателство за стабилизиране на системата и достигане на пенсия, която е 65 процента от заплатата, която се получава в момента на пенсионирането.
Експертите от синдиката предлагат на държавата спешни мерки за насърчаване на потреблението и увеличаване на доходите.
Нова политика по доходите трябва да осигури минимална работна заплата поне в размер на 400 лева от догодина, предлагат от КНСБ. Те искат също така плавно увеличаване на средната работна заплата поне с 10% на година.
Синдикатът започва от днес кампания във всички предприятия, в които има структури за договаряне на увеличаване на заплатите през следващата година.
От КНСБ предлагат още да се въведе необлагаем минимум за минималната работна заплата от 340 лева и смятат за постижимо от 1 януари минималната работна заплата да е 400 лева.
Според синдикатите, ако ще се тегли държавен дълг, той трябва да е за инфраструктура и енергетика, а не за спасяване на банки.
Подробности четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Съобщение за проект на мирно споразумение между САЩ и Иран обнадежди пазарите
След посещението на Путин в Пекин Русия ще пласира облигации, деноминирани в юани
Stellanttis предприема една от най-големите промени в историята на автомобилната индустрия
ЕС се готви да облекчи санкциите срещу основен китайски доставчик на полупроводници
МАЕ: Петролният пазар може да навлезе в "червена зона" до юли
Най-голямата офис сделка в Европа от 2022 г. се провали
Хороскоп за 22 май 2026 г.: Търпението ще бъде ключово за няколко зодии
Доматите и ползите им за здравето ни - едва ли подозирате за някои от свойствата им
Потребител моли за съдействие след онлайн пазаруване: Повече от месец - нито стока, нито върнати пари
Сигнал в Helpbook: Тегли ли ЦГМ неправомерно суми от банкови карти?
Доцова в Рим в навечерието на 24 май: Нека използваме повече български думи
Сигнал от Варна: Цената на анцуга е 55.21 лв., на касата е същата в евро
Спортът по телевизията днес, 22 май
Мачовете по телевизията днес, 22 май
Още изненади предстоят в състава на Англия за Мондиала
Люис Хамилтън не смята да спира с Формула 1
Мондиал 1934: Италия изкачи световния връх
Трансферни удари: Левски не се шегува, взима трима от Локо Пловдив
Маникюри за пари и късмет през юни (+Снимки)
Италианско предястие с пушена сьомга
Дневен хороскоп за 23 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО