Връщането на мобилните камери на пътя вече е внесено в парламента. Група депутати написаха промени в Закона за движение по пътищата, с които регламентират това. Според новите текстове обаче КАТ ще ни предупреждава предварително къде точно ще се осъществява контролът.
Намерението за подобни промени беше обявено преди време от вътрешния министър Веселин Вучков. До тях се стигна, след като избухна скандал заради полицай, заснет да взима подкуп от шофьор. Тогава премиерът Бойко Борисов настоя всички проверки на шофьори да се извършват пред камера. Вучков обеща, че КАТ ще проверява само в тези участъци и няма да спира другаде.Измененията са внесени в края на миналата седмица от депутати от ГЕРБ, РБ и БДЦ. Сред тях са лидерът на ДСБ Радан Кънев, шефът на вътрешната комисия в НС Атанас Атанасов, бившият зам.-вътрешен министър Явор Хайтов и др.
Контролът с мобилни камери беше забранен в началото на януари тази година с решение на ВАС. Съдиите решиха, че употребата им е противозаконна, защото данните от тях могат лесно да бъдат манипулирани.
За връщането им отново на пътя се говори отдавна, но едва сега изменението се внася официално. В мотивите си към поправката депутатите пишат, че забраната за мобилни камери е довела до повече жертви на пътя, а шофьорите са станали по-недисциплинирани. Според данните 43-има души в повече са загинали след премахването на мобилния контрол, а средната скорост в страната се е увеличила с 10-15 км.
Според предложените текстове КАТ ще обявява предварително къде ще са разположени камерите. Това ще става чрез специални знаци на пътя, в медиите и на сайта на МВР.
Жалбите срещу електронните фишове пък вече ще се препращат задължително от съответния районен полицейски началник към районните съдилища. В момента началникът сам решава дали да приеме или не обжалването и само при потвърдено наказание жалбата отиваше в съда.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Руски атаки са спрели доставките по „Дружба“ за Унгария и Словакия
Dronamics стартира безпилотна въздушна отбранителна платформа съвместно с HENSOLDT
Ангелова: Страните от ЕС нямат единно виждане за икономическата сигурност
Брюксел търси начини за по-широко използване на еврото при емитиране и разплащания
Молбите за помощи при безработица в САЩ са намалели с по-слаб от очаквания темп
Жилищният пазар през 2026 г.: Един купувач за един имот и едноцифрен ръст на цените
Момичето, наръгано от баща си в "Подуяне", е оперирано и настанено в реанимация
Запрянов в Брюксел: Сигурността на Черно море е наш стратегически приоритет
ЧСУ "Космос" с обяснение за 15-годишното момче, открито мъртво на Околчица
Бащата от "Подуяне" е обвинен в умишлено убийство и опит да умъртви майка си и дъщеря си
МВР с детайли за записите от камери в козметични салони
МОК взе решение за скандалния украинец
Левски с новина за Боби Михайлов
Гей-сватба: Шумахер се омъжва за 14 г. по-млад + СНИМКИ
Трансферен удар! Левски взима поредна звезда на Локо Пловдив
Нов скандал гръмна в Реал Мадрид, замесен е турчин
Този ЦСКА е много силен
Много вкусни любовни десерти за Свети Валентин
10 поверия за петък 13-и
Над 300 находки от 31 обекта представя изложбата „Българска археология 2025“ в Националния археологически музей
Магическата реалност на Sofia Lights се пренася в парка на Военна академия „Г. С. Раковски“
Какво прави всяка зодия уникална?
Какво се прави на Голяма задушница
Варненски алпинисти се подготвят за експедиция до връх Аконкагуа
Отмениха изслушването по казуса "Света Анна" в НС заради Петрохан
Спецов увери: Горива има и ще има достатъчно и те ще бъдат на пазарни цени
Фицо: Икономиката на ЕС е в ужасна форма
Николай Михайлов към баща си: Чакаме те! Липсваш ни много, обичаме те!
Проговори жертва на Калушев: Опасявах се, че това, което се случи с мен, ще се случи и на Ники
Най-големият астероид за последната година ще премине близо до Земята на 14 февруари
Кометата 3I/ATLAS е била забелязана 10 дни преди официалното ѝ откриване
Blue Origin ще изстреля космически апарат за осигуряване на Wi-Fi на Марс
Обратното броене започна: Crew-12 е готов за полет към МКС
Семена в Космоса: Турски учен изследва бъдещето на земеделието извън Земята
Под ледник в Антарктида откриха част от древна островна дъга