Контактна група от шестима управители на комплексни онкологични центрове от страната ще участва в преговори със здравната каса и здравното министерство за изясняване на финансирането на този вид лечебни заведения у нас. В Пловдив лекарите приеха и декларация, с която настояват за пълно финансиране на дейността на лечебниците, за да не се стига до фалити.
„Проблемите на всички са едни и същи – приключване на средствата за закупуване на медикаментите за онкологията, в частност за химиотерапията”, заяви пред Dnes.bg д-р Калин Калинов, управител на Комплексно-онкологичен център – Пловдив.
Бюджетът на онкодиспансера в Пловдив е намален със 7 милиона и 300 хиляди лева, което поставя под въпрос химиотерапията на 30% от пациентите.
За варненската болница само за март преразходът на средства за лекарства е над 47 000 лева, като това изчерпва възможността за дофинансиране за следващите три месеца напред.
„За листи на чакащите мисля, че не е редно да говорим специално в онкологията, защото по смисъла на спешност и неотложност тези болни не са спешни или неотложни, но според характера на тяхното заболяване всяко едно отлагане във времето и промяна в ритъма на провеждане на това лечение крие рискове за тяхното лечение, прогресия, влошаване и общата преживяемост на тези болни”, твърди д-р Янислава Илиева – зам.-директор на СБАЛОЗ-Варна.
На среща в Пловдив стана ясно, че недофинансирането за година е от 3,5 до 5 милиона лева за всяка болница, работеща с онкоболни.
Всички 13 онкоболници в страната отчитат дефицит на парите за медикаменти.
„Изразяваме становище, което ще бъде връчено на институциите от контактната група против проектопромените в Закона за лечебните заведения, който цели заличаване на системата от комплекси онкологични центрове и специализирани болници за онкологично лечение”, добави д-р Калинов.
Според ръководителите на онкодиспансерите в страната въвеждането на листа за чакащи няма да реши техните проблеми.