Само една четвърт от българите (25%) заявяват, че биха грабнали оръжие, за да се сражават за родината си, сочат резултатите от международно сравнително изследване на УИН/"Галъп интернешнънъл", проведено в 64 страни от целия свят.
Почти половината от нашите сънародници пък (47%), са категорично на обратната позиция.Като цяло, средно 61% от анкетираните от 64 страни в целия свят са готови да се сражават за страната си, а едва 27% не биха го направили. Правят впечатление обаче значителните различия по региони. Така например готовността да се сражаваш за родината е най-висока в региона на Близкия изток и Северна Африка (83%), а най-ниска тя е в Западна Европа (25%).
Най-голяма готовност да се сражават за родината изразяват мароканците – цели 94% от анкетираните са посочили, че ако се наложи, веднага хващат оръжието в името на родината си. Същият процент е и при населението на малката островна държава Фиджи, която има население от едва 900 000 души. На трето място се нарежда Пакистан, където готовността за бой в името на родината са изразила 89% от анкетираните.
От всички държави, в които е проведено изследването, японците проявяват най-слабо изразена готовност да се сражават за своята страна - само 11%. Много сходни са и резултатите от Холандия и Германия, където съответно само 15% и 18% от населението са готови да защитават своята страна.
Що се отнася до горещата точка в момента - Украйна, 62% от украинците изразяват готовност да защитават своята страна. В Русия този процент е малко по-малък - 59%. За сравнение едва 44% от жителите на САЩ са готови да грабнат оръжие.
От нашите съседи най-голяма готовност за бой в името на родината има при турците - 73% от всички анкетирани. Следват гърците с 54%, сърбите с 46%, македонците и румънците с 38%.
Различия в нагласите се наблюдават и при различните демографски групи, отчитат още авторите на изследването. По-голямата част (52%) от анкетираните жени по целия свят, заявяват, че са готови да се сражават, а при мъжете този дял достига до 67%.
Най-голяма готовност да хванат оръжие проявяват лица на възраст между 18 и 34 години - 66%. От различните вероизповедания обхванати в проучването, мюсюлманите изглеждат най-склонни да воюват за своята страна - 78%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
АІ агентите все още са лоши крадци и това разочарова истинските хакери
Зърнената война между Русия и Украйна тласна цените на пшеницата с 25% над януарските нива
Тримесечните приходи на Anthropic нараснаха 14 пъти до над 11,5 млрд. долара
Застраховките остават достъпни, все повече българи се застраховат доброволно
Четвърт век Ердоган: Турция между модернизацията и едноличната власт
За пазара на петрол Ормузкият проток не е затворен
РИОСВ установи огромни количества отпадъци, съхранявани в нарушение в София
Земетресение с магнитуд 5 разтърси Испания и нанесе щети
Нивото на Дунав продължава да се понижава, падна до -123 см
Виктория Караколева с международно признание в Лондон и Берлин
4 китайски зодии оставят трудните времена зад гърба си на 16 август
Сделката е факт! Ясно е колко ще плати Барса на Ман Сити за Родри
Лудогорец бойкотира турнир, организиран от БФС
Неймар с призив в Сантос
Най-добрият германец отново ще има нов отбор в НБА
Мбапе назова целите пред Реал Мадрид
Артета на практика обяви, че преподписва, нов халф е близо до Арсенал
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Омлет със зеленчуци, белтъци и извара
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
5 насекоми, които са полезни за градината
Скариди със зеленчуци на тиган
Нумерологична прогноза за 15 август
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Авария остави един район на Варна без вода
Шишков ще направи нова инспекция в Баба Алино
Силно земетресение удари и Испания
Бургас в очакване на „Евровизия“: Започна ли с подготовката бизнесът в морския град?
Предлагат бургаски гларус да стане маскот на „Евровизия 2027“
Хиляди се поклониха пред Хавайската мироточива икона на Богородица във Варна