Ако Германия, Австрия и други държави затворят границите си, няма да оставим народите ни да станат буферна зона, ще имаме готовност по същия начин да затворим нашите. Това каза министър-председателят Бойко Борисов след срещата му с премиерите на Румъния Виктор Понта и на Сърбия Александър Вучич, съобщи Агенция "Фокус".
"Много е важно да се знае, че европейската солидарност и ние всички България, Румъния и Сърбия, независимо, че Сърбия не е , но се държи като държава-членка с цялата отговорност, която има, показвам, че е много по-добре подготвена от други държави от ЕС", заяви Борисов.
"България и Румъния са далеч по-добри от охраняването на шенгенските граници, поне на половината от тях. Фактите не ме опровергаха, за съжаление. През Гърция, Македония огромни вълни от бежанци отиват при нашите съседи в Сърбия. Проблемът с оградите при Унгария правят едни буфери", каза още Борисов.
"И трите държави сме в готовност, ако Германия Австрия и други държави затворят границите си, няма да оставим народните ни да станат буферна зона, ще имаме готовност по същия начин да затворим нашите. Няма да изложим страните си на опустошителния натиск от бежанските вълни. Да се подкрепят договореностите с Турция, да се задържат милионите там на турска територия", добави той.
"Ако вземете картата на Европа ще се получи, че България Румъния Сърбия и Гърция ще останат буферната зона между Турция и ЕС. Усиленото строене на огради в Европа ни притеснява. Заявяваме, че имат пълната ни европейска солидарност, но не сме слепи и ако отидат на този експеримент да затворят още държави и да оставят бежанците при нас няма да сме съгласни. Не става дума за пари", каза още премиерът.
Премиерът заяви, че трябва да намерим начин да кажем "стоп" на бежанците. "Опитвахме се да си обясним докъде ще се стигне всъщност. Какъв е планът – дали можем да предотвратим тази катастрофа. Не само, че не виждаме светлина в тунела, а все повече бежанци идват. Всички сме в Европа – тези хора къде ще живеят и какво ще работят, какви граждани ще са децата, които ще се раждат? Как ще бъде разпределена тази тежест? Затвори ли ще изградим в България и Сърбия, за да ги държим при нас, ако искат да идат в Швеция например?", попита Борисов. Той изрази надежда утре да имат отговори на тези въпроси.
Според него, ако ще правим ограда, трябва да я направим веднага и да спрем притока. "Хиляди хора седят в калта и дъжда и искат да отидат в хърватско, а не да останат в Сърбия. По някакъв начин трябва да им се каже "стоп”. Продължаваме да правим някакви декларации и да се събираме през три дни на една и съща тема. Жал ми е и за парите, които харчим вече”, каза още Бойко Борисов.
Неговите колеги от Румъния и Сърбия също заявиха готовност за сътрудничество. "Договорихме се с България и Румъния за общо становище по темата с бежанците", заяви министър-председателят на Сърбия Александър Вучич. По думите му, Сърбия ще привежда в изпълнение всички решения, тъй като са лоялни партньори и съседи. "С Борисов постигнахме съгласие за бежанците. Не сме имали нито един инцидент и проблем. Ще защитаваме трите си държави и нашият глас в случай, че бъде изразен от една от трите държави в Брюксел, ще бъде много по-силен", каза още Александър Вучич.
Румънският министър-председател Виктор Понта заяви, че трите страни имат обща стратегия. "Нашите три гласа ще бъдат чути по-добре заедно, отколкото по отделно", каза той. "Даваме цялата си подкрепа, изпълняваме задълженията си, солидарни сме с цяла Европа, но отговорността не може да бъде само на едни държави, а други да нямат", каза още той. По думите му, ако има държави, които затварят границите си или изграждат огради, имаме право да се защитим, но това не е добро решение.
"Доброто решение е общо решение на цяла Европа. И трите страни ще заявим това на европейско ниво и ще работим заедно точно в тази посока и смисъл", каза още Виктор Понта.

Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Времето в понеделник: Облачно с превалявания и температури до 23 градуса
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Нумерологична прогноза за 18 май
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации