"Неведнъж, във времена на бури и изпитания, нашата църква е изпълнявала историческата си мисия на духовна опора и надежда за народа", заяви президентът Росен Плевнелиев по време на тържествена церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2, на която връчи орден "Стара планина" първа степен на българския патриарх Неофит. Главата на БПЦ бе награден заради зключителните си заслуги към Република България.
"Днешната церемония е знак за дълбокото ни уважение към личността на Патриарх Неофит, но и признание за изключителната роля на Българската православна църква за опазването и духовното израстване на българския народ през вековете", подчерта държавният глава, цитиран от своята пресслужба.
По думите на Плевнелиев днешният свят ни изправя пред не малко сериозни кризи и ни напомня за изключителната нужда от духовни водачи, които с авторитета си да ни помагат в търсенето на доброто и да ни насочват в правия път. "Във Ваше лице, българският народ има своя мъдър напътственик и духовен водач, който ни води по пътя на народното единство и разбирателство", обърна се държавният глава към патриарх Неофит.
"Нравствеността, съхраняването на традиционните ценности и семейството, културното ни наследство, мирът, справедливостта и съгласието в обществото са обща грижа на духовната и светска власт", заяви от своя страна главата на БПЦ. Патриарх Неофит подчерта, че държавата и църквата трябва да си взаимодействат по-активно в социалната сфера, в образованието и възпитанието на младите хора, в поддържането и опазването на духовните средища и културните ни паметници.
Българският патриарх допълни, че в своето служение е воден от разбирането, че "когато Бог ни е възложил такава отговорност, трябва да приемаме своя пост като служение на ближните, да се грижим за благоденствието на тези, които Бог ни е поверил, защото от всекиго, комуто много е дадено, много и ще се иска. И комуто много е поверено, от него повече ще се изисква".
На церемонията присъстваха председателят на Народното събрание Цецка Цачева, представители на правителството и на Българската православна църква, както и председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Пълно слънчево затъмнение на 12 август: Ще се вижда ли от България?
ПСС спаси катерач без въже и осигуровка на Витоша
"След свободата" в Созопол: Спектакъл за избора, паметта и отговорността
Москва: При Радев София смекчи тона към Русия
Централна емисия
Ливърпул с грандиозна издънка
Борусия шокира Арсенал и отмъкна Емирейтс къп
Юнайтед се прицели в италиански национал
Автогол спаси Челси от голям срам в Малайзия
Макаби пусна билетите за ЦСКА, феновете скочиха на ръководството
Цецо Найденов се сравни с легендарен шахматист
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Организационни хитрости, които правят готвенето по-лесно
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна
Рокадa в Ред Бул забавя пробива на Никола Цолов във Формула 1
Съгражданите на зверски убития Георги Кузев подготвят мирен протест
Израел отхвърли 15-точковия план за Газа на Съвета за мир на Тръмп