Министерството на здравеопазването ще сезира прокуратурата за всяване на паника по скандала с ваксините. Оттам за пореден път увериха, че внесените от Турция препарати са напълно безопасни за българските деца.
"Ваксината "Пентаксим" се използва в цяла Европа, в 150 държави в света. Тя е приложена съгласно имунизационния календар и на българското законодателство.
Същата ваксина е идентична по състав на освободената във Франция ваксина. Тя се е прилагала и миналите години и ще продължи да се слага на децата, заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков пред Нова телевизия.
Той поясни, че при внасянето на ваксината е имало две обществени поръчки. Нямаме разрешение за употреба, защото нямаме притежател на разрешение за употреба.
"Това е формалност за един абсолютно безопасен продукт. Нищо не е прескочено в процедурата", категоричен бе д-р Ваньо Шарков. Той обаче уточни, че Министерството на здравеопазването не е търговец и не продава лекарства и ваксини.
"Ваксината "Пентаксим" е разрешена за употреба, идентична е с тази, която излиза от Франция. Ние сме малък пазар, но те обясниха, че имат производствен проблем. Въпреки това в края на миналата година ние успяхме да осъществим обществена поръчка и имаме доставени ваксини. Благодарение на тази поръчка започнахме да правим и реимунизация с четиривалентната ваксина, която година и половина не беше правена", добави зам.-министърът на здравеопазването.
"Политическите атаки ще продължат. Проверката на прокуратурата е добре да бъде направена, за да бъдат изчистени всички съмнения. Атаката е такава, защото съмненията за другата ваксина за хепатита е изчистена. Няма съмнение относно тази ваксина за нейните качества и нейното приложение", добави още д-р Ваньо Шарков.
По думите му първоначалните разговори с Турция били за дарение на тази ваксина. А те поискали ние да им дарим ваксината БЦЖ.
"В никакъв случай България не е губещата страна. Няма нищо съмнително. Нямаше въпрос на пазарлък. Те изразиха готовност да ни я предоставят. Няма опасност относно нейното приложение", гарантира зам.-министърът на здравеопазването.
Според него смесването на въпроса за сигурността на българските деца с политиката е заплаха за общественото здраве.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румяна Александрова: Жилищният пазар се балансира, диктатът на продавачите отслабва
Промените за особения управител на "Лукойл" минаха на второ четене в комисия
Meta разширява контрола върху съдържанието за тийнейджъри в цял свят
Пламен Зеленков: Осигуряването на чиста питейна вода за столицата е стратегическо управление
Главболгарстрой участва в диалог за енергийната свързаност на Югоизточна Европа
Victoria's Secret повиши прогнозата си на фона на силни продажби
"Прогресивна България" оттегли предложението за нов дълг от 3,8 млрд. евро
Демерджиев: Проверяваме "незаконния град" за пране на пари и политически чадър
Четвъртокласниците се явяват на НВО – кога ще обявят резултатите
Токът и парното се вдигат минимално от 1 юли
МВР на лов за нарушители: Хванаха десетки пияни и дрогирани шофьори за 24 часа
Млад мъж е убит в центъра на Дъблин
Гранд с рекорден брой титли напира за перлата на Лудогорец
Ужасна новина за иконата на Ливърпул
Драгомир Петров е вицешампион след драматичния финал на SENSHI Grand Prix + ВИДЕО
Eвропейски отбори са фаворити за титлата на Мондиал 2026
Лудогорец донесе солидни приходи за родни клубове, но има уловка и „прецакване“ за разградчани
Обявиха състава на дебютанта Йордания за Мондиал 2026
Хапвайте черници за баланс на кръвната захар и холестерола
Дневен хороскоп за 3 юни, сряда
Последен шанс за Danceperimental през сезон 2026: спектакълът, който се ражда от историите на публиката
Mona и Любо Киров с магичен дует в песента „Луна“
Как да се освободим от навика да угаждаме на другите
„Миг като вечност“ от Георги Константинов
Токът и парното поскъпват от 1 юли
Тръмп към Нетаняху: Ако не бях аз, щеше да си в затвора
Тежък инцидент в центъра на Русе: Младежи с тротинетка пометоха 2-годишно дете (ВИДЕО)
Драгомир Петров е вицешампион след драматичния финал на SENSHI Grand Prix
Има ли Варна предварително определен победител в обществена поръчка за Синя и Зелена зона за близо 2,5 млн. евро?
Махнаха оградите и забранителните табели на плаж "Крапец-Север"
В Слънчевата система може да е съществувала още една планета: Къде е изчезнала?
Марс – най-странните и изумителни факти за Червената планета
Слънцето не е задължително: Учени откриха условия за живот на тези луни
Ново проучване оспорва лунния произход на астероида, към който се е насочил Китай
Какво се случва с ядрото на най-големия спътник на Юпитер?
Разкриха подробности за тайния проект Starfall на SpaceX