12-те центъра по психично здраве у нас (бившите психодиспансери) водят списъци на особено опасните душевноболни българи. А във всяка от листите им има поне по 100 записани пациенти, съобщи за „Труд“ националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова.
Центровете поддържали списъците, без да бъдат задължени от институциите, а за да разполагат с по-точна информация за особено тежко заболелите в региона. „Данните им обаче са в отделни регистри, не са интегрирани в единна национална система, което може да се случи само след политическо решение на управляващите“, каза още проф. Миланова.
Над 1200-те опасно болни са предимно с шизофрения, личностни разстройства и увреждане на разсъдъка след злоупотреба с психоактивни вещества, заради които нападат околните, чупят и трошат каквото им попадне.
"Даже и имената им да се обединят в единен списък, той трябва да върви с програми, подплатени с финансиране. Защото тези хора се нуждаят не само от лекарства, а от допълнителни грижи, различни терапии и подкрепа“, каза още проф. Миланова.
В Закона за здравето и до днес стои разписано да се създаде регистър на всички психичноболни у нас, но той все не се изгражда, защото в годините идеята не срещна достатъчно подкрепа в МЗ и у обществото. "Друг изход е, когато се изготви електронната здравна карта на всеки българин, наравно с другите заболявания в нея да се отбелязват и психичните. Но добре трябва да се прецени кой ще има достъп до тези данни“, посочи проф. Миланова.
На същото мнение е и д-р Теменужка Матева, управител на центъра за психично здраве в Русе - един от най-натоварените в страната. С линейка и полиция годишно в него докарват над 500 пациенти в тежко, остро и спешно състояние.
„Ето, тази сряда постъпи един психичноболен, който за минути изскубна камерите и кабелите от изолатора. Както налагат протоколите, за 2 часа той бе фиксиран и го успокоихме“, посочи Матева. Някои пациенти се успокоявали бързо - за около ден, но на други им трябвало и по 5 дни.
Освен психиатрите за душевноболните в центъра по психично здраве в Русе се грижат двама невролози, кардиолог, специалист по вътрешни болести, дерматолог и анестезиолог, каза д-р Матева по повод обявения план на центъра по обществено здраве и анализи да се оставят само по 5-10 легла в психодиспансерите, защото те не оказвали комплексно лечение. А останалите легла, които във всеки диспансер средно са по 125, да се пренасочвали към многопрофилни болници.
"Недопустимо е да се правят промени в структури, които работят добре. Не само това, ами нито питат нас, психиатрите, нито пациентите. А те и близките им са изключително доволни от грижите“, добави д-р Матева и покани екип от МЗ в центъра в Русе, за да види как се провежда лечението.

Дроновете на Украйна предефинират военната стратегия на Германия
Великобритания търси как да привлече 1 млн. младежи, които нито учат, нито работят
Дипломатите на Доналд Тръмп не са единствената опция за преговорите за мир
Съюзниците предупредиха САЩ - разделението ограничава възпиращата сила
Сделки с Иран за преминаване на Ормузкия проток са забранени за американски граждани
Синдикатите очакват сигнал от финансовото министерство за разговори за бюджета
Домашен шоколадов сладолед с ликьор
Най-малко 55 души загинаха при експлозия в Мианмар
19-годишен блъсна възрастен колоездач в Ямбол, пострадалият е с опасност за живота
ЦСКА цака Левски за огромна звезда от България
Христо Янев обяви грандиозна новина за селекцията на ЦСКА
Артета бесен на съдията и заяви: Боли ни...
Левски се подсилва с камерунски защитник?
Гръм и мълнии в Уругвай! Луис Суарес не е в състава за световното!
ОФИЦИАЛНО: Голяма звезда зарязва Ливърпул
Дневен хороскоп за 1 юни, понеделник
Седмичен хороскоп за 1 - 7 юни: Меркурий преминава в Рак
33 вдъхновяващи мисли от велики детски книги за Деня на детето
Ритуали за пречистване за всяка зодия през юни
Месечен хороскоп за юни 2026
Нумерологична прогноза за 31 май
Какво представлява "швейцарското правило", по което от 1 юли ще бъдат осъвременени пенсиите
Български град е сред най-древните в света
Българи с имоти в Гърция могат да получат до 36 000 евро за ремонт по нова държавна програма
Изненадващо проучване: най-зеленомислещите богати замърсяват най-много
Селата в България без нито един жител са 199
В България е втората най-дълга работна седмица в Европа
Стивън Спилбърг: Възможно е извънземни вече да са били на Земята
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
НАСА стартира нов проект за отглеждане на стволови клетки на борда на МКС