България чества днес националния си празник – Деня на освобождението.
На 3 март (19 февруари по стар стил) 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с който се слага краят на Руско-турската война от 1877-1878 г. Войната, която е десета в поредицата от руско-турски войни, е наречена Освободителна, тъй като довежда до освобождаването на част от българите от Османската империя и създаването на Третата българска държава.
Със Санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа.
От 1888 г. 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство. Еднократно като официален празник е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно става официален празник.
Руско-турската война започва на 12/24 април 1877 г. с издаден в Кишинев Манифест на император Александър Втори. Включено е и Българското опълчение (12 опълченски дружини), самостоятелна българска доброволческа войска, създадена по предложение на руския генерал Р. М. Фадеев с подкрепата на Българското централно благотворително общество и славянските благотворителни комитети в Русия, които закупуват със свои средства 12 оръдия и голям брой пушки и патрони и ги предоставят на опълченците.
Според плана на руското командване от октомври 1876 г. първоначалното предназначение на Опълчението е да служи като "пеши конвой на главнокомандващия княз Николай Николаевич". Напливът от доброволци не престава и до обявяването на войната през април 1877 г. в Опълчението са зачислени 7444 бойци и 81 офицери в 6 дружини (3 бригади). Командир на българското опълчение е руският генерал Н. Г. Столетов.
На 6 май 1877 г. жителите на гр. Самара им подаряват бойно знаме. Самарското знаме е бойното знаме на Трета дружина от Българското опълчение, станало светиня за българския народ в борбата му за национално освобождение. Ушито е по време на Априлското въстание 1876 г. от жителите на руския гр. Самара (откъдето носи и името си), но междувременно въстанието е потушено. Изработено е от монахини от Самарския девически манастир. Направено е от двоен тънък копринен плат с червена, бяла и синя ивица с размери 185/190 см, с пришит в средата от двете страни черен кръст. На лицевата страна в кръста са изобразени славянските първоучители Кирил и Методий, а на другата - Иверската Света Богородица.
Знамето участва във всички боеве на Опълчението. Под него падат 5 знаменосци и сам подполковник Калитин - един от най-способните офицери в руската армия. Самарското знаме е единственото бойно знаме, наградено с орден "За храброст" първа степен (30 август 1880 г.).
Българските опълченци проявяват особено голям героизъм при отбраната на Шипченския проход (9-11 август 1877 г.). В края на декември 1877 г. те вземат участие и в боевете при Шипка и Шейново. След подписването на Санстефанския договор (1878 г.) Опълчението е отделено от състава на руската армия и става основа за изграждането на младата българска войска, наречана Българска земска войска.
Шипченската епопея прави преломът на войната необратим. Боевете на Шипка се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Шипка (до 1951 г. - Св. Никола, до 1977 г. Столетов) и Орлово гнездо от 9/21 до 11/23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.
На 3 март в малкото селце Сан Стефано (дн. Йешилкьой), разположено на 12 км от Истанбул, е подписан мирният договор между Русия и нейните съюзници Румъния, Сърбия и Черна гора, от една страна, и Османската империя, от друга. Санстефанският мирен договор е предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили.
Постановленията за България се съдържат в членовете от 6 до 11 и в член 19. Съгласно тях България се учредява като автономна, но васална държава с граници, които обхващат с малки изключения почти всички земи в европейската част на Турция, населени с българи. Общата й площ възлиза на повече от 170 хиляди кв. км.
Санстефанският мирен договор увенчава с успех многовековните борби на българите и довежда до възстановяване на българската държава.
Честит национален празник, България!

Кадър на деня за 28 февруари
Върховният лидер на Иран Али Хаменей вероятно е убит при атаките в Техеран
Скок при петрола, бягство към убежища: Какво да очакваме от пазарите заради войната в Близкия изток
ЕС обмисля варианти за заобикаляне на унгарското вето за заема за Украйна
Три цеха на "Неохим" пак са аварирали
Движението на кораби през Ормузкия проток е спряно*
Шиитската религия забранява използването на ядрено оръжие, заяви Ангел Орбецов
Войната в Близкия изток: МВнР с важна информация за българите
Славчо Нейков за сметките за ток: Трябва да се търси индивидуален подход
Проф. Петя Шопова за "Петрохан-Околчица": Това е трагедия за нацията, обществото ни е болно
Легенда каза „рецептата“ как Левски ще стане шампион
Томова с тежък жребий в Индиън Уелс
ПСЖ се измъкна срещу Льо Авър
След ескалацията на напрежение: Иран аут от Мондиал 2026?
Поредно изригване! Цветомир Найденов се подигра мощно с ЦСКА
Наш национал се евакуира
Месечен хороскоп за март 2026
Седмична таро прогноза за 2 – 8 март
DARA ще представи България на „Евровизия 2026“ с песента „Bangaranga“
Поверия за ангелската дата 3/3
Нумерологична прогноза за 1 март
Високопротеинова закуска с извара, кисело мляко и ябълка
Българската хранителна банка вече има склад във Варна
Цената на водата във Варна от днес скача с 6,6%
Какво вещаят таро картите на 1-ви март?
Възможно е спиране на водата във варненската местност Боровец
Върховният лидер на Иран Али Хаменей е мъртъв
Честита Баба Марта! Колко е древна традицията по нашите земи?
Мозъкът на „супер-възрастните“ продължава да генерира неврони
Човечеството е на ръба: Кога Земята може да стане необитаема
Прогноза за магнитни бури за 28 февруари – 1 март
Има ли извънземен живот на популярната екзопланета K2-18b
Заболявания, които могат да предскажат появата на Алцхаймер 10 години по-рано
Пълно лунно затъмнение на 3 март 2026 г.: Как да наблюдаваме Кървавата луна?