Семейство Цветини живее в наследствения си дом вече 50 години. Земята била купена от бащата на Йордан, а къщата – построена с усилията на Рисимка и Йордан, още докато били младо семейство.
И всичко било безоблачно в продължение на десетилетия. До 2011 година, когато за вече възрастните инженер и счетоводителка започва истинското ходене по мъките. Получават писмо, че къщата им е незаконна. Новината идва като гръм от ясно небе.
"Имаме документи, имаме удостоверение за търпимост, нотариален акт за земята, преотредена е земята, абсолютно всички неща имаме и са узаконени и ние не знаем защо става всичко това нещо", разказва Рисимка пред bTV.
Оказва се, че липсвал документ, който да докаже, че бащата на Йордан е плащал данъци на имота.
"Баща ми през 1963-та година е внесъл декларация, в която е декларирал имота, в която е декларирал къщата, имота тук и всичко е декларирано", категоричен е Йордан.
След месеци издирване и размотаване между различни институции - липсващият документ е открит. И главният архитект на Симитли издава документ за търпимост на имота. Казал им, че няма от какво да се страхуват.
Но проблемите не свършват. Пристига заповед за събаряне на къщата и предложение от социалните за временен подслон на семейството.
"Ние нямаме друг дом, ние сега двамата трябва да излезем на Е-79 на улицата и там да седим. Те казаха: "Има дом за бездомници, само временно да ви настаним, има на още две-три места, а багаж не ни интересува къде ще сложите”, това ли заслужаваме на тези години ние на стари години да ходим в дом за бездомници?", възмущава се Рисимка.
От архитектурния отдел на общината потвърдиха, че всичко тук е в съгласие със закона. А Рисимка не спира да си задава въпроса как никой не закача стотиците незаконни къщи в ромските квартали, а всеки момент домът им, граден с години, ще бъде изравнен със земята.
А от ДНСК мълчат по въпроса. Семейството обаче е решено да си търси правата по съдебен път и чака решението на съда. Стига да не е твърде късно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Унгария ще се опита да изключи свързаните с Орбан фирми от заема на ЕС за отбрана
Едоардо Кампанела: Светът навлиза в ера на неомеркантилизъм и фискална доминация
Георги Ганев: Най-краткият срок за влизане в сила на редовен бюджет за 2026 г. е 1 юли
Имотните пазари в Южна Европа ще останат по-силни за по-дълго време
Руските милиардери увеличават богатството си въпреки войната и санкциите
Китайските автомобилни марки ускоряват своето глобално разширяване
Гърция въвежда глоби до 8000 евро за агресивно шофиране
Централна емисия
17-годишен българин загина при инцидент с оръжие в Италия
Соевите храни: Митове, факти и реални ползи
Венци Стефанов проговори за спрягания за нов собственик на Левски
Сабаленка и Шьонтек газят в Мадрид
Циципас се измъчи,но продължава в Мадрид след обрат
Бивш на Левски избухна в СА
Цецо Найденов изби рибата с оценки и отсече за съдия: Той е наказан от Господ
ПСЖ пръска 35 млн. евро за „чук“
Дневен хороскоп за 24 април, петък
Женски хороскоп за май 2026
Гледайте Симона Халачева в спектакъла на Театър „София“ – „Комедия от грешки“
„Майкъл“ вече е по кината: какво показва и какво премълчава
Промяна у дома – как да постигнете перфектен цвят на косата без фризьор
Пролетта, която се случва навън: Повече време на открито и практични идеи за двора и терасата
"Лукойл" завежда иск срещу България?
Войната в Иран вдигна цената на парацетамола и лекарствата за алергия с 30%
Свърши ли глобалното затопляне?
Форбс: Богатство на руските милиардери е нараснало до рекордните 696,5 милиарда долара
2 милиона нови мигранти в ЕС само за година
Университетски преподаватели: Плагиатството е сериозен проблем
Екстремните горещини тласкат хранителните системи към колапс
Мъск с амбициозен план за роботите Optimus: Кога ще ги видим сред нас?
Паднал ангел или НЛО: Картина свързва библейски текст с извънземен живот
SpaceX покори звездите и се прицели в изкуствения интелект
С 3D технологии в пещера в САЩ откриха свещена рисунка на змия
НАСА изследва загадъчна „драконова кожа“ на Марс