Тероризмът, бежанците и радикалният ислям са трите големи заплахи за страната ни. Това смятат над 85 на сто от българите според представително проучване на изследователски център "Тренд".
Сред другите страхове у нас са свързани с нова икономическа криза, противопоставянето между САЩ и Русия, намеса на Турция във вътрешната ни политика.
Изследването е проведено сред 1000 българи в между 2 и 11 юли 2016 г. Проучването е направено точно преди атентата в Ница и опита за военен преврат в Турция, уточняват от изследователския център.
По време на изследването анкетьорите са изброили различни потенциални заплахи с молба към участващите в проучването да определят най-големите.
Като най-сериозни пред страната ни се нареждат терористичните атентати, радикалният ислям и бежанска криза. За всяка една от изброените около 85% от пълнолетните български граждани посочват, че е заплаха за България.
И трите до голяма степен са свързани с нарастващите в последните години страхове свързани с проблемите около Близкия изток, анализират от "Тренд".
Българите имат притеснения и от нова глобална икономическа криза. Близо 80% от всички запитани оценяват като заплаха евентуална нова световна криза свързана с икономиката. За това допринасят слабото икономическо възстановяване в Европа, санкциите срещу Русия, както и новините около Brexit.
Две трети от хората, участвали в проучването, имат опасения за намеса на Турция във вътрешните работи на България. Те смятат турското влияние у нас за заплаха.
Малко над половината от анкетираните виждат заплаха за страната ни в едно ново противопоставяне между САЩ и Русия. Една четвърт от българите пък се страхуват от евентуална руска агресия. Според изследователския център традиционните русофилски чувства сред немалка част от българите вероятно са причината този дял да е толкова малък.
"Тренд" тества и отношението на българите към различни държави и организации.
Най-сериозни симпатии събира Германия. 65% от всички българи, участвали в допитването, изразяват по-скоро положително отношение към тази страна, а само 6% изразяват по-скоро отрицателно мнение.
На второ място се нарежда Русия. Исторически предопределените русофилски настроения вероятно са причина 60% от българите да изразят по-скоро положително отношение към страната. Демографската разбивка на този въпрос сочи, че симпатиите доминират най-вече сред по-възрастните групи и симпатизантите на БСП.
По-скоро положително (35%) е и отношението към САЩ. 30% са на обратното мнение и близо толкова не могат да определят отношението си.
31% симпатии събира Китай, а едва една пета положително отношение се регистрира към Турция.
Въпреки множеството проблеми и кризи, които сполетяха Европейския съюз, високите стойности на положително отношение към него се запазват (68%). Една десета от българите са на обратно мнение.
Положителното отношение (44%) към НАТО има превес над отрицателното (19%), като тук се проявяват по-нюансирани нагласи, в сравнение с ЕС по различни демографски критерии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Среброто и медта засенчват златото като топ метали с наближаването на 2026 г.
Само благословията на Тръмп няма да помогне на Джей Ди Ванс да стане президент на САЩ
Как западните автомобилни компании промениха стратегията си спрямо Китай
Надзорният съвет на НЗОК одобри проекта за бюджет на касата за 2026 г.
Кадър на деня за 7 декември
Половината швейцарци подкрепят предложение за таван на населението до 10 млн. души
Облачно и дъждовно начало на седмицата, но затопляне от четвъртък
Хороскоп за 8 декември за всички зодии: Важни решения за Овните, удовлетворение за Девите
Рецепта за питка "ветрило" с прясно мляко
Кимчи прави чудеса за имунитета
Мъж загина при челна катастрофа на изхода на Велинград
Вселената изпраща знаци на четири зодии на 8 декември
ЛеБрон се развихри при завръщането на татко Лука
Спортът по телевизията днес, 8 декември
Мачовете по телевизията, днес 8 декември
Бунтовникът Салах може да не пътува за Милано
Край на чакането! Марк Селби е шампион на UK
Селта закова Реал на “Бернабеу”
Дневен хороскоп за 8 декември, понеделник
Седмичен хороскоп за 8 – 14 декември
Коледните сладки на Марая Кери
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Коледни подаръци, които означават повече от парите
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 декември
Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Спартак загуби от Левски с 1:3 под дъжда на "Коритото"
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната